Ko Je Roman Vlasov

Ruski rvači uspješno su se takmičili na XXX ljetnim olimpijskim igrama u Londonu. Jednu od zlatnih medalja osvojio je mladi sportista Roman Vlasov. Pobijedio je u težinskoj kategoriji do 74 kg u dvoboju sa članom armenske reprezentacije Arsenom Julfalakyanom.

Ko je Roman Vlasov

Roman Vlasov je do svog olimpijskog zlata išao od djetinjstva. Rođen je 6. oktobra 1990. u Novosibirsku. Dječak je od malih nogu odrastao bez oca. Ponekad je porodica imala problema s novcem. Roman se prisjetio da je bilo dana kada je frižider bio prazan. Ali takve poteškoće samo su ojačale volju sportiste. Njegov moto bila je fraza iz kultnog romana njegovog omiljenog pisca Ernesta Hemingwaya: "Čovjek nije stvoren da trpi poraz." Roman objašnjava da svaki neuspjeh doživljava kao razlog da uvaži svoje greške i ispravi ih u budućnosti.

Možda se zbog toga mladić danas smatra jednim od najjačih rvača grčko-rimskog stila. A u sportsku sekciju ga je doveo njegov stariji brat Artem, koji se bavio hrvanjem, bio je majstor sporta i pobjednik ruskog prvenstva među omladinom u ovom sportu. Roman se prisjeća kako mu je brat tada rekao: "Sigurno ćeš biti prvak." Tako se i dogodilo, a Vlasov ima puno titula prvaka.

Na primjer, 2011. postao je zlatni medalja ruskog grčko-rimskog prvenstva u hrvanju u Tjumenju. Tada je iste godine osvojio bronzanu medalju na evropskom prvenstvu u Dortmundu. Izvlačeći zaključke iz svojih grešaka na ovom turniru, Vlasov je u septembru uzeo zlato na Svjetskom prvenstvu u Istanbulu. Zatim su bili drugi uspješni turniri, na kojima je Roman postao pobjednik. Uključujući evropsko prvenstvo 2012. godine, gdje je ruski sportista osvojio najviše nagrade.

I sad, konačno, zaslužena pobjeda na Ljetnim olimpijskim igrama u Londonu. Odmah nakon nagrade, Roman je priznao da još nije u potpunosti shvatio da je olimpijski prvak. Iako je na takmičenje išao nadajući se da će dobiti zlatnu medalju. Vlasov je rekao da se nakon Olimpijskih igara planira odmoriti, a zatim nastaviti s treninzima. Napokon, mora ići u nove pobjede.