Rezultati Holandskog Fudbalskog Prvenstva 2018-2019

Sadržaj:

Holandsko nogometno prvenstvo nije među četiri najbolja domaća evropska prvenstva. Međutim, ovaj turnir ima svoje prepoznatljive karakteristike. U elitnoj diviziji holandskog prvenstva, klubovi s bogatom fudbalskom istorijom, svake godine ovo prvenstvo daje svijetu nove mlade nogometaše koji postaju važni igrači za velike svetske fudbalere.

Rezultati holandskog fudbalskog prvenstva 2018-2019

Domaće prvenstvo holandskog fudbalskog prvenstva uzbudljiv je turnir sa mnogim perspektivnim mladim fudbalerima iz cijelog svijeta. Zahvaljujući tome, utakmice Eredivisie-a su blistave, nogomet koji izvode mnogi klubovi stručnjaci nazivaju "iskrenim", stranim pragmatizmu.

Pobjednici holandskog prvenstva 2018-2019

U holandskom elitnom nogometnom prvenstvu takmiči se 18 timova. Tokom sezone, u okviru domaćeg prvenstva, klubovi provode 34 kola. Prema rezultatima takmičenja, zlatne medalje u sezoni 2018-2019 osvojio je Ajax Amsterdam. Ovaj legendarni tim uspio se zaljubiti u neutralne navijače iz cijelog svijeta. Klub je uspješno nastupio u Ligi prvaka, zaustavivši se u polufinalnoj fazi. U domaćem prvenstvu Ajax je bio zastrašujuća sila tokom cijele sezone. U 34 utakmice turnira, igrači Amsterdama pobijedili su u 28 susreta, odigrali 2 utakmice neriješenim rezultatom, izgubivši u 4 utakmice. To mu je omogućilo da postigne 86 poena, što je bilo dovoljno za prvenstvo. Po prvi put u posljednjih pet godina Amsterdamski klub je postigao takav uspjeh na domaćem terenu. Statistika golova koje je postigao "Ajax" je zapanjujuća (prema ovom pokazatelju klub je najbolji u Evropi). Nogometaši Amsterdama 119 puta pogodili su gol rivala.

Drugo mjesto u holandskom prvenstvu 2018-2019 zauzeli su ogorčeni rivali Ajaxa, fudbaleri PSV Ajndhovena. Einhovenci su za prvakom zaostajali samo tri boda. U 31. kolu PSV je izgubio, a Ajax je pobijedio. Ovaj rezultat je značajno uticao na konačnu raspodjelu mjesta na vrhu ljestvice.

Bronzane medalje na prvenstvu pripale su drugom velikanu holandskog nogometa - Rotterdamu Feyenoordu. Tim je značajno zaostao za vodećim, osvojivši 65 bodova.

Raspodela mjesta u evropskom kupu prema rezultatima turnira Eredivisie

Ajax i PSV Eindhoven stekli su pravo nastupa sljedeće sezone u UEFA Ligi prvaka. Bronzani prvaci prvenstva, nogometaši Feyenoorda, ići će u grupnu fazu Lige Evrope. Klubovi koji su zauzeli mjesta od četvrtog do sedmog imali su pravo razigravanja za glavni turnir Lige Evrope. Zadovoljstvo je vidjeti štićenike Leonida Sluckog među timovima. Njegov "Vitesse" zauzeo je konačno peto mjesto. Pored Vitessea, AZ Alkmaar (4. mjesto), Utrecht (6. mjesto) i Heracles (7. mjesto) plasirali su se u Europsku ligu 2019.-2020.

Gubitnici sezone

Posljednje mjesto na turniru zauzela je ekipa "Breda". U 34 utakmice klub je postigao samo 23 poena. Ovaj rezultat osigurao je Bredino ispadanje u nižu ligu.

Klubovi sa šesnaestim i sedamnaestim mjestima na kraju turnira ne izlijeću direktno iz Eredivisie. Ove ekipe će igrati prijelazne utakmice s pobjednicima nižeg odjeljenja za pravo na ostanak u eliti. Oni koji će igrati u baražu uključuju Excelsior (16.) i De Graafschap (17.).

Najbolji strijelci prvenstva

Dvojica igrača odjednom su uspjela postići 28 golova na utakmicama holandskog prvenstva 2018-2019. Nije iznenađujuće što su strijelci predstavnici Ajaxa i Eindhovena. Snajpersku trku pobijedili su Dušan Tadić (Ajax) i Luc de Jong (PSV Eindhoven). Tri najbolje je zatvorio igrač Heraclesa Adrian Dahlmau sa 19 postignutih golova.