Kako Je Rusija Igrala Na EURO

Završni dio Evropskog nogometnog prvenstva 2012. započeo je u Varšavi 8. juna, a završit će 1. jula u Kijevu. Međutim, ruska reprezentacija ispala je s turnira 16. juna. Istorija njenog učešća na ovom prvenstvu započela je prvog dana, prvi Rusi, zajedno s Poljacima, izdali su odlazak, uspjevši održati samo tri sastanka u grupnoj fazi takmičenja.

Kako je Rusija igrala na EURO 2012

Naš tim započeo je svoj nastup na Euro 2012. u Vroclavu, gdje je gotovo 41 hiljadu gledatelja bilo lično prisutno na njegovoj utakmici sa češkim timom. Nisu bili razočarani - tog dana na stadionu Meisky postignuto je pet golova, od kojih je četiri postigla naša ekipa. Golove su postigli Alan Dzagoev (dva puta), Roman Shirokov i Roman Pavlyuchenko. Rusi su do sredine prvog poluvremena dobili prilično ugodnu prednost od dva gola, ali ubrzo nakon početka drugog, Česi (Vaclav Pilar) su smanjili rezultatsku razliku. Trener našeg tima, Dick Advocaat, u 73. minuti utakmice, napadača Aleksandra Kerzhakova zamijenio je kolegom Pavlyuchenkoom. Šest minuta nakon toga prvo su Džagojev, a potom i Pavljučenko konačno formalizirali prednost ruske reprezentacije nad češkom rezultatom 4: 1.

Naši su nogometaši drugu utakmicu odigrali četiri dana kasnije na nacionalnom stadionu u Varšavi, gdje im je protivnik bio domaći tim. I u ovoj je utakmici Alan Dzagoev postigao odličan pogodak nakon slobodnog udarca kapitena ruske reprezentacije Andreja Aršavina. To se dogodilo osam minuta prije kraja prvog poluvremena, a dvanaest minuta nakon početka drugog, Jakub Blaschikowski je ništa manje lijepo poslao loptu u gol Vjačeslava Malafejeva. U 70. minuti Advocate je ponovo zamijenio Kerzhakova s Pavlyuchenkoom, ali, za razliku od prethodne utakmice, ovo nije donijelo rezultate, kao ni zamjena Dzagoeva s Maratom Izmailovom 10 minuta kasnije. Sastanak je završen neriješenim rezultatom 1: 1.

Treća utakmica Rusa odigrala se na istom stadionu, koji je ponovo bio ispunjen sa gotovo 56 hiljada gledalaca. Posljednji rival našoj ekipi na ovom prvenstvu bila je reprezentacija Grčke. Jedini pogodak na ovom sastanku postigao je Grk Giorgos Karagounis, kada je vrijeme dodano u prvu polovinu sastanka već teklo. Ovoga puta, advokat je uobičajeno zamijenio Kerzhakova za Pavlyuchenko-a mnogo ranije, u pauzi sastanka. Međutim, niti ova zamjena, niti pojava drugog napadača, Pavela Pogrebnyaka, umjesto veznjaka Denisa Glushakova, niti nastup na terenu umjesto defanzivca Anyukova, drugog igrača napadača - Izmailova - nisu promijenili ishod meča. Rusi su izgubili 0: 1 i ispali sa turnira, završivši treći u grupi A.