Najnagrađivaniji Fudbalski Klub U Holandiji

Nizozemsko prvenstvo nije jedno od četiri najjača državna nogometna prvenstva. Međutim, klubovi sa velikom sportskom istorijom takođe učestvuju u ovoj ligi.

Najnagrađivaniji fudbalski klub u Holandiji

Početak sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća čitava je era u istoriji svjetskog nogometa. Tada se u sportskom svijetu, koji je nastao u Holandiji, pojavio pojam totalni fudbal. Ovaj stil igre utjelovljen je u postupcima igrača najtiplijenijeg holandskog nogometnog kluba - Ajaxa iz Amsterdama.

image
image

Poznati klub iz glavnog grada Holandije osnovan je 1900. godine. Tokom postojanja ekipe, "Ajax" je osvojio ukupno 71 značajnu pobjedu: u nacionalnom prvenstvu (kao i na kup turnirima zemlje) i glavnim evropskim fudbalskim takmičenjima.

Tri zlatne zvijezde razmeću se nad amblemom Ajaxa, što je dokaz više od trideset pobjeda ekipe u državnom prvenstvu. Ajax je 33 puta osvajao holandsko prvenstvo, što je trenutno rekord među svim holandskim fudbalskim timovima. Holandski kup "Ajax" osvojio je 18 puta (rekord među klubovima u Holandiji), pored toga, Amsterdamci su osmostruki osvajači Superkupa u zemlji.

Na turniru Kupa šampiona Ajax je pobijedio četiri puta. Znakovito je da su Amsterdamci tri puta zaredom osvojili najčasniji trofej klupskog fudbala u eri "totalnog fudbala" odličnim učinkom Johana Cruyffa (Cruyff) - 1971., 1972. i 1973. godine. Samo Real Madrid može biti ponosan na tako izvanredno dostignuće.

Amsterdam Ajax je trostruki osvajač evropskog Superkupa. Ostali značajni evropski trofeji tima uključuju jednokratne pobjede u Kupu UEFA (moderna Liga Evrope), Intertoto kupu (trenutno se ne održava) i Kupu pobjednika kupova. Dva puta su igrači Ajaxa osvojili titulu najboljeg kluba na svijetu, osvajajući Interkontinentalni kup.