Kakve Su šanse Ruskog Tima Na Olimpijskim Igrama U Londonu

Za nekoliko dana u glavnom gradu Velike Britanije otvaraju se 30. Ljetne olimpijske igre. Mnogi sportisti iz cijelog svijeta takmičit će se za nagrade na ovom prestižnom takmičenju. Među njima će biti i Rusi.

Kakve su šanse ruskog tima na Olimpijskim igrama u Londonu

Reprezentacija SSSR-a, čiji je Rusija postala pravni sljednik, smatrana je glavnim favoritom za pobjedu u ekipnom olimpijskom poretku. Naravno, postigli su tako zapanjujući rezultat kao na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine, kada su naši sportisti osvojili 80 zlatnih medalja, samo u odsustvu mnogih ozbiljnih konkurenata. Ali 50 zlatnih medalja u Minhenu, 49 zlatnih u Montrealu, posebno 55 najviših nagrada u Seulu, govorili su sami za sebe.

Međutim, raspad SSSR-a i naredni period kaosa u ekonomskom i političkom životu Rusije učinili su svoje. Ako su na Olimpijskim igrama 1992. u Barseloni sportisti iz 12 bivših republika Sovjetskog Saveza, djelujući kao jedan tim, po inerciji ipak mogli zauzeti prvo mjesto, osvojivši 45 zlatnih medalja, a nakon 4 godine na Olimpijskim igrama u Atlanti je ruski tim postigao samo 26 medalja najvišeg standarda … Na prvom mjestu s ogromnom prednošću (44 zlatne medalje) bio je američki tim.

Pozitivni trendovi započeti krajem 90-ih doveli su do činjenice da su Rusi bili uspješniji na sljedećim Olimpijskim igrama. Činilo se da 32 zlatne medalje u Sydneyu (2000.) ulivaju nadu da bi Rusija sada mogla biti ozbiljan konkurent Sjedinjenim Državama. Ali tada je u igru ušla Kina koja se brzo razvijala. Već na Olimpijskim igrama u Atini 2004. godine, kineski tim je samopouzdano gurnuo Rusiju na ukupno ukupno treće mjesto, osvojivši 32 zlatne medalje (Rusi - samo 27). A već na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, Kinezi su generalno postali trijumfalni, primivši 51 medalju najvišeg standarda. Amerikanci su bili drugi sa 36 zlatnih medalja, a Rusi treći sa 23.

Jao, praktički nema šanse da će na Olimpijskim igrama u Londonu naši sportisti napraviti čudo i ponovo postati vođe. Realnost je da je naša granica 3. timsko mjesto. Ovo je rezultat na koji ciljaju ruski sportisti. Minimalni zadatak je dobiti 25 zlatnih medalja. Maksimalni zadatak je 30.