Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Recenzija Utakmice Latvija - Rusija

18. maja 2019. ruska nacionalna hokejaška reprezentacija odigrala je svoju petu utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Slovačkoj. Štićenicima Ilje Vorobjova suprotstavili su se letonski hokejaši, koji još nisu izgubili šanse za dolazak u odlučujuću fazu Svjetskog kupa. Očekivalo se da će igra biti tvrdoglava i beskompromisna.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: recenzija utakmice Latvija - Rusija

Da bi se sačuvale šanse za plasman u doigravanje latvijske reprezentacije, bilo je potrebno uzeti bodove iz ruskog tima. Baltički hokejaši dobro su se pripremili za predstojeću utakmicu, što je postalo jasno iz prvih smjena.

Početni segment igre odvijao se pod velikim pritiskom Latvijaca. Hokejaši ruske reprezentacije imali su pozamašnih problema s izlaskom iz vlastite zone. Međutim, nakon prve izmjene trojice Ovechki - Kuznetsov - Barabanov, igra se preselila na cilj latvijske reprezentacije. Legionari iz Washingtona nisu dozvolili Letoncima da napuste vlastitu zonu, stvarajući opasne trenutke. Takva aktivnost Rusa nije dovela do napuštenog paka.

Sredinom razdoblja započela su uklanjanja. Prvo su reprezentacije igrale u jednakim, ali nepotpunim sastavima (četiri do četiri), a onda su Rusi ponovo otišli. Igrajući četiri na tri, latvijska reprezentacija uspjela je otvoriti rezultat na meču. U 11. minuti Oskar Tsibulskis je pogodio, pogodivši bliži kut gola Andreja Vasilevskog. Golman Tampa Bay Lightninga nije uspio da se preseli zbog brzog transfera Letonaca. Korner gola Rusa ostao je nezaštićen.

Ubrzo je ruska reprezentacija dobila priliku da se nadoknadi. Napadi Ilje Vorobjova igrali su u većini četiri minute. Za to vrijeme nalet napada pogodio je vrata latvijskog tima. Nikita Kucherov i Gusev pogodili su okvir, Aleksandar Ovečkin je nekoliko puta opasno bacio u metu. Svi ovi pokušaji nisu doveli do gola. Latvijska reprezentacija herojski je ustala.

Na kraju perioda, Rusi su mogli promašiti više u opasnom kontranapadu, ali Andrej Vasilevsky je spasio momčad. Prvi put na turniru ruska reprezentacija je izgubila tokom meča. Broj prije sirene za pauzu se nije promijenio. Letonija je vodila 1: 0.

Početkom drugog perioda Rusi su uspjeli poravnati rezultat. Snažni dalekometni šut Dmitrija Orlova stigao je do cilja. Samo 27 sekundi od ubacivanja igraču Washingtona Capitalsa bilo je potrebno da izjednači semafor.

U 4. minuti nastavka utjecala je prednost vještijih hokejaša. Ruska većinska brigada pod vodstvom Evgenija Malkina organizovala je drugi pak protiv letonskih hokejaša. Nikita Gusev istakao se transferom Evgenija Dadonova. Nakon postignutog gola, Rusi su nastavili dominirati. "Crveni automobil" napadao je puno i opasno, što je rezultiralo trećim golom protiv latvijske reprezentacije. Ovoga puta je najbolji strijelac trenutnog turnira Nikita Kucherov zabio jedan na jedan sa golmanom.

Kraj perioda za rusku reprezentaciju pokazao se zgužvanim. Razlog tome bila su dva brisanja, zbog kojih su domaći hokejaši bili prisiljeni završiti drugih dvadeset minuta tri zajedno protiv pet rivala. Odbrana Rusa se održala, rezultat 3: 1 ostao je do sirene za odmor.

U posljednjem periodu gledatelji nisu vidjeli napuštene perače. Najbliži cilju bili su ruski hokejaši Nikita Kučerov i Dmitrij Orlov, ali u bacanju ovih hokejaša nedostajala je preciznost. Za latvijsku reprezentaciju igrao je okvir vrata. Konačni rezultat utakmice 3: 1 u korist ruske reprezentacije omogućio je domaćim igračima da izvoje petu pobjedu na turniru, zahvaljujući kojoj ruski tim zadržava prvu liniju na tabeli u grupi B Svjetskog prvenstva 2019..