Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Kanada - Francuska

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu postepeno uzima maha. Uz to, glavni pretendenti na zlatne medalje počinju uspostavljati međusobno razumijevanje u svojim odredima. Tome pomažu mečevi u grupnoj fazi sa ekipama koje su očito inferiorne u klasi. Gledaoci su mogli pratiti sličan meč u Košicama u izvođenju kanadske reprezentacije.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Kanada - Francuska

U četvrtom kolu preliminarne faze u grupi A, reprezentacija Kanade igrala je protiv francuske reprezentacije. Turnirska pozicija obavezala je osnivače hokeja da sa ozbiljnošću pristupe meču, jer su Kanađani u svojoj imovini imali samo šest bodova nakon tri utakmice (dvije pobjede i jedan poraz od domaćina slovačkog prvenstva).

Očekivano, Kanađani su meč započeli aktivno, ali u prvim minutama nisu mogli pogoditi gol rivala. Igrajući u jednakim kompozicijama, francuska reprezentacija se držala dostojanstveno. Semafor se prvi put promijenio nakon što su Europljani zaradili brisanje. Kada su igrali 5 na 4, kanadski hokejaši nisu imali vremena stvoriti opasne trenutke, jer su Francuzi gotovo odmah ponovo otišli. Više od minute kanadska reprezentacija imala je prednost od dva igrača. Takva prednost se ubrzo dala osjetiti. U 9. minuti susreta Anthony Manta je preciznim bacanjem iz desnog kruga za ubacivanje poslao pak u gol francuske reprezentacije.

Drugi se gol nije dugo čekao. U 11. minuti susreta, igrač Edmonton Oilersa i Maple Leavesa Darnell Nurse sjajnim dodavanjem postigao je praznu mrežu napadača Las Vegasa i vođe Jonathana Marchessa.

Na kraju perioda, mladi napadač Tampa Bay Lightninga Anthony Cirelli preuzeo je vodeće uloge u kanadskoj reprezentaciji. Prvo je bacanje suigrača Nikite Kucherova pogodio stativu, a u 17. minuti, primivši dodavanje iza vrata, Cirelli je ipak treći put uznemirio francuskog golmana. Rezultat 3: 0 u korist kanadske reprezentacije izdržao je do zvižduka za prvu pauzu.

Suprotno očekivanjima kanadskih navijača, njihova reprezentacija u drugom periodu nije uspjela nastaviti poraz od Francuza. Igrači javorovog lista napali su, ali nisu mogli pogoditi kapiju. Pored toga, inozemni majstori su tokom tog perioda dva puta zaradili brisanje. Francuska reprezentacija nije mogla realizirati prvu od njih i čak je zamalo promašila u opasnom kontranapadu. Evropljani su drugu brojčanu prednost odigrali mnogo bolje. U 17. minuti perioda, kada je ostalo šest sekundi do izlaska protjeranog Kanađanina, Damien Fleury neodoljivo je ubacio u bliži gornji ugao gola golmana Kanade i Philadelphia Flyers Harta. Rezultat je postao 3: 1 u korist inozemnih hokejaša. Brojevi na semaforu se nisu mijenjali do kraja druge dionice.

U 3 minute u završnom periodu Francuzi su uspjeli postići svoj drugi gol. Njemački legionarski Europljani Anthony Resch iskoristio je tromost kanadskih braniča i pogodio vrata Kaspera Harta, smanjivši zaostatak na minimum.

Nakon promašenog paka, Kanađani su počeli aktivnije igrati. Plod ovoga bio je drugi pogodak Anthonyja Mante na meču. U 9. minuti nastavka napadač je završio pepeo sa penija na francuski gol. Rezultat je postao 4: 2 u korist "javorovog lišća". Dvije minute kasnije, Mark Stone je peti put uznemirio Francuze bacanjem poluzone.

Na kraju meča, igrači timova počeli su često odlaziti. Završni segment sastanka odigrale su reprezentacije u nejednakim sastavima. Rezultat na semaforu se nije promijenio. Ekipa Kanade izborila je treću pobjedu na svjetskom prvenstvu ukupnim rezultatom 5: 2.