Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Rusija - Norveška

10. maja ruska reprezentacija započela je putovanje na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu 2019. Prvi rival Rusima u grupnoj fazi bila je reprezentacija Norveške. Igra se odigrala u glavnom gradu Slovačke Bratislavi.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Rusija - Norveška

Ruska reprezentacija je, očekivano, aktivno započela utakmicu protiv norveške ekipe. Rusi su češće napadali, pakovi su više posjedovali u stranoj zoni. Jedina komponenta u kojoj je ruska reprezentacija izgubila na početku meča bilo je ubacivanje. Naši centralni napadači izgubili su prva četiri uvoda u pak igre.

Prvim opasnim trenutkom u periodu može se smatrati napad na gol Nikite Kucherova, koji je iz polovine zone pokušao prošvercati pak u gol, ali je gumeni disk udario u dršku palice norveškog golmana. Ubrzo je naš defanzivac Dinar Khafizullin opasno pucao po golu, ali pak nije prešao cijenjenu vrpcu.

Sredinom perioda ruska reprezentacija zaradila je prvo uklanjanje. Ilju Kovalčuka, kapitena reprezentacije, zaustavio je ilegalni prijem. Rusima je trebalo 11 sekundi da realiziraju prvu većinu. Evgeni Malkin je izvrsno ubacio izvan gola, nakon čega je napadač Florida Panthers Evgeny Dadonov otvorio rezultat u meču. Još jedan pomoćnik prvog gola na Svjetskom prvenstvu 2019. za rusku reprezentaciju bio je Nikita Kucherov.

Rusi su odmah nakon pogotka zaradili uklanjanje. Međutim, Norvežani nisu mogli preobratiti većinu, iako su uočeni opasni napadi na vratima Vasilevskog.

U 15. minuti perioda Rusi su uspjeli postići drugi gol. Autor pogotka bio je Artem Anisimov, koji je, primivši dodavanje Grigorenka, uspio prebaciti projektil pod neudobnu ruku i sa penija pogoditi gornji ugao norveškog gola. Prvo razdoblje završeno je rezultatom 2: 0 u korist Rusa.

Ruska reprezentacija započela je drugi period uklanjanjem. Evgeni Malkin je dobio dvije kaznene minute zbog udaranja protivnika po palici. Norvežani nisu shvatili većinu.

U 9. minuti drugog perioda ruska reprezentacija je dobila drugu priliku da zaigra u većini. Sastav većinske brigade ni ovaj put nije razočarao. Nikita Kucherov je u 9. minuti perioda nakon transfera saigrača iz Tampe Mihaila Sergačova pogodio kapiju Norvežana iz desnog kruga ubacivanja.

Minut kasnije, Rusi su ponovo stekli pravo igre u većini. Po treći put, tim koji su vodili Malkin, Kucherov i Dadonov prvi je napao vrata rivala. Četvrti pak nije dugo stigao. Malkin i Dadonov ponovili su kombinaciju prvog perioda, nakon čega je napadač Floride postigao svoj drugi i četvrti gol na meču.

Do kraja perioda račun se nije promijenio. Prije posljednje pauze Rusi su vodili 4: 0.

Rusi su posljednjih dvadeset minuta započeli aktivno. Nakon samo minutu i po, napadač Las Vegasa Nikita Gusev, nakon dodavanja Nikite Kucherova, poslao je peti pak u gol Norvežana. Ovaj pogodak bio je posljednji za rusku reprezentaciju na meču.

Štićenici Ilje Vorobjova bili su podmazani na kraju sastanka. Andrei Vasilevsky nije uspio upisati svoj prvi čisti rezultat na turniru. Norveška reprezentacija mogla je u 17 i 18 minuta ubaciti dva gola u naš gol. Konačni rezultat je 5: 2 u korist ruske reprezentacije.

Uprkos dva primljena gola, Rusi su u klasi nadigrali norvešku reprezentaciju. Vidjelo se da je nivo NHL igrača znatno veći od nivoa skandinavskih hokejaša.