Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Rusija - Češka

Dana 13. maja 2019. godine, na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu u Slovačkoj, ruska reprezentacija prvi put se sastala sa protivnikom iz najboljih 6. U trećem kolu grupne faze Rusi su se morali boriti s reprezentacijom Češke koja je u prva dva meča na turniru pobijedila porazivši ekipe Švedske i Norveške.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Rusija - Češka

Utakmica Rusija - Češka na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu 2019. bila je jedna od najintrigantnijih u grupnoj fazi u grupi Bratislava. Napadi Miloša Rihe imaju dobar spisak u kojem polovina igrača dolazi iz Nacionalne hokejaške lige. Stoga niko nije očekivao da će ruske zvijezde imati lagan meč protiv čeških zvijezda.

Obje ekipe počele su pažljivo igrati, minimalizirajući greške u defanzivnoj liniji. Publika od prvih minuta nije vidjela nalet napada na gol protivnika. Na klizalištu se puno pažnje posvećivalo hrvanju snagama uz ukupnu ravnopravnu igru. Statistički podaci o udarcima u gol pokazuju da jedna ekipa nema prednost nad drugom.

U 14. minuti publika je ipak vidjela prvi gol. Napušteni pak organizirali su ruski igrači koji su sezonu proveli u KHL-u. SKA-ov defanzivac Dinar Khafizullin s lijeve strane prekrasno je dodao do praznog leda, odakle je napadač moskovskog CSKA Sergey Andronov neodoljivo bacio na gol. Na semaforu je zasijao rezultat 1: 0, ugodan za Ruse. Još jedan pomoćnik Andronovog puka bio je Ivan Telegin.

Ubrzo nakon postignutog gola, Rusi su zaradili penal. Evgeni Malkin je dobio dvominutnu kaznu, ali Česi nisu uspjeli iskoristiti datu prednost. Činilo se da je glavni zadatak ruskog tima bio zadržati prihvatljiv rezultat prije pauze. U tu svrhu su se iznijele optužbe Ilje Vorobjova. Andrei Vasilevsky je u prvih dvadeset minuta sačuvao svoj gol netaknutim.

Češka reprezentacija aktivno je započela drugo razdoblje, ali ruska reprezentacija je svoj cilj održavala "na suhom". Uz to, prvi opasan trenutak stvorili su Rusi. Nikita Kucherov je umalo nadigrao češkog golmana, primivši pak pod golmanov štit, ali odbrambeni igrač nije dopustio projektilu da pređe vrpcu.

Četiri minute nakon početka drugog perioda, Rusi su dobili priliku da igraju u većini. Ovaj put nije bilo moguće odigrati bodovni napad. Nekoliko minuta kasnije, Gusev je Kucherova doveo oči u oči s golmanom, ali čuvar češkog gola nije dozvolio najboljem strijelcu prošle NHL sezone da pogodi gol. Cilj se dogodio kasnije - sam Nikita Kučerov djelovao je kao asistent prijatelja iz djetinjstva, nakon čega je napadač Las Vegasa Gusev postigao drugi gol na meču.

Na kraju razdoblja, Česi su stvorili nekoliko opasnih trenutaka, među kojima je bio i jedan na jedan s Vasilevskim. Međutim, golman ruske reprezentacije nije dozvolio da bilo koji od eminentnih napadača Češke briljira. Na kraju četrdeset minuta utakmice ruska reprezentacija je pobijedila 2: 0.

Na početku trećeg perioda ruski tim zaradio je manjinu. Ivan Telegin je dobio nepotrebno uklanjanje. Ruska reprezentacija izdržala je dvije minute u nejednakim sastavima. U utakmici pet na pet, Česi su nastavili biti aktivni u našoj zoni. Kada je golman Andrey Vasilevsky bio nemoćan, prečka i prečka spasili su Ruse.

Najopasniji trenutak za Ruse u tom periodu može se smatrati udarcem Ilje Kovalčuka, koji je zatresao stativu Češke.

U posljednjim minutama sastanka Česi su golmana zamijenili vanjskim igračem kako bi odigrali zaostatak od dva gola. Umjesto toga, treći pogodak ušao je u njihovu ionako praznu mrežu. U posljednjem trenutku sastanka, defanzivac Toronta Nikita Zaitsev uputio je efektan udarac iz svoje zone. Konačni rezultat na meču je 3: 0 u korist ruske reprezentacije. Ovaj rezultat omogućava štićenicima Ilje Vorobjova da postignu devet bodova od devet mogućih nakon rezultata prve tri utakmice u svjetskom prvenstvu.