Kakvo Je Bilo Finale Eura

Završio se UEFA-in evropski šampionat 2012. godine, potvrđujući da je većini zainteresiranih za fudbal bilo jasno prije nego što je započeo da je trenutna generacija španskih igrača najjača u istoriji zemlje. Nema mu premca ne samo u Evropi, već i na planeti u cjelini. Španjolci su aktuelni svjetski prvaci, a Euro 2012. je treći po redu da su osvojili nogometni turnir svjetske klase.

Kakvo je bilo finale Eura 2012

Evropsko prvenstvo, održano ovog puta u Poljskoj i Ukrajini, završilo je u Kijevu, na najvećem stadionu turnira, koji je za finalnu utakmicu okupio više od 63 hiljade gledalaca. Navijači nisu bili razočarani, četiri gola za završne utakmice takvih turnira su luksuz. I premda emocije navijača talijanske reprezentacije nisu bile pozitivne, njihov tim nikako nije izgubio od aktuelnog svjetskog prvaka na dosadan odbrambeni način koji je ranije bio svojstven ovom timu.

Prvi pogodak na meču španska je momčad postigla prilično brzo - u 14. minuti Cesc Fabregas je s desnog boka svladao beka i snažno poslao loptu do Davida Silve. Jedan od par predstavnika engleskog prvenstva u ovom timu precizno je udario glavom, što se smatra snažnom komponentom igre britanskih klubova. Nakon toga Talijani su imali možda najjači segment utakmice, igrali su ravnopravno sa protivnikom, ali nisu mogli postići gol. I četiri minute prije odmora, Španija je udvostručila rezultat - lopta je presječena na sredini terena i odmah poslana pored defanzivaca na potezu Jordija Albe. Nominalni defanzivac Španjolaca, ništa gori od bilo kojeg napadača, realizirao je jedan-na-jedan izlaz s golmanom, ne puno, ali definitivno šaljući loptu u gol.

U prvom poluvremenu povrijedio se Giorgio Chiellini i Talijani su ga morali zamijeniti. Tokom pauze njihov trener - Cesare Prandelli - promijenio je napadača, a 12 minuta nakon nastavka igre napravio je još jednu promjenu. Ali Thiago Motta, koji je ušao na teren, ostavio ga je na nosilima pet minuta kasnije i nije se mogao vratiti u igru. Granica zamjena je iscrpljena, a ishod meča prestao je izazivati sumnje čak i među zloglasnim optimistima koji podržavaju talijansku reprezentaciju - nije bilo šanse da sa deset ljudi uzvrate dva gola španskog tima.

Činilo se da Španci nisu posebno željeli dokrajčiti protivnika, dugo kotrljajući loptu u svojoj polovici terena ili u njegovom centru. Međutim, u 76. minuti na terenu se pojavio Fernando Torres, drugi predstavnik britanske Premier lige, koji je nakon 8 minuta još više uznemirio Talijane. Tada je Juan Mata ušao na teren i takođe poslao loptu u gol Gianluigija Buffona. Na rezultatu 4: 0 ova utakmica je završila, a onda se na istom terenu dogodilo nagrađivanje španske reprezentacije, koja je potvrdila naslov evropskog prvaka.