Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Rusija - Italija

Nakon tri pobjede u uvodnim utakmicama na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu 2019. godine, ruskoj reprezentaciji u četvrtom kolu pripremne faze grupe Bratislava suprotstavila se talijanska reprezentacija. Prije početka sastanka, Rusi su smatrani bezuvjetnim favoritima, jer se nivo hokeja u Rusiji i Italiji značajno razlikuje.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Rusija - Italija

Prije utakmice s ruskom reprezentacijom u hokeju na ledu, neki italijanski igrači priznali su da bi poraz njihove 1: 5 bio prihvatljiv za njihovu reprezentaciju. Naravno, talijanski sportaši su na stranicu otišli kao notorni autsajderi, ali hokej je nepredvidiv sport, pa naši protivnici još uvijek nisu odustali od nade da će obnoviti svoj bodovni fond.

Rusi su meč započeli aktivno. Već nakon 31 sekunde Nikita Zaitsev je svojim bacanjem pogodio vrata Italijana. Nakon pobjede u autu u stranoj zoni, Nikita Gusev izvukao je odličan pas do defanzivca Toronta, nakon čega je rezultat otvoren na semaforu.

Drugi pogodak na meču ponovo je postigla ruska odbrana. Ovoga puta Dinar Khafizullin u 9. minuti nakon dodavanja Guseva i Kucherova pogodio je italijanski gol. Nakon dvije primljene podloške, talijanska reprezentacija imala je svoj trenutak, ali pak nakon bacanja Mikea Rosea pogodio je stativu Andreja Vasilevskog.

U drugoj polovini prvog perioda publika je vidjela još dva gola Rusa. Ovoga puta gol je postigao tim Washington Capitalsa. Prvo je Evgeny Kuznetsov otvorio gol za svoje golove na turniru nakon dodavanja Alexandera Barabanova sa gola u 14. minuti, a Alexander Ovechkin postigao je pogodak tri minute prije kraja perioda. Konačni rezultat nakon prvih dvadeset minuta je 4: 0 u korist ruske reprezentacije.

U drugom periodu, napadi Ilje Vorobjova nastavili su pobjeđivati talijansku reprezentaciju. U drugom dijelu igre trebalo je manje od trideset sekundi da rezultat postane 5: 0. Evgeny Kuznetsov je pobjegao jedan na jedan s golmanom i precizno poslao granatu između golmanovih štitova. U 7. minuti centarfor "Washingtona" djelovao je kao pomoćnik, izvršivši transfer do kapitena naše reprezentacije. Ilja Kovalčuk je vješto iskoristio dodavanje Kuznjecova, šesti put pogodivši gol italijanske reprezentacije.

Ruska reprezentacija postigla je sljedeći pogodak u većini. Evgeny Dadonov istakao se transferom Nikite Kucherova. Ovo je bio peti gol na turniru za napadača Florida Panthersa. Prema ovom pokazatelju, Dadonov je uvršten na listu najboljih snajpera cijelog prvenstva.

Ruska reprezentacija na ovom turniru i dalje igra u nejednakim kompozicijama. Većina je realizirana, u manjini domaći tim ne propušta. Uz to, Talijane su Rusi bacili u igri četvorke. Mihail Grigorenko zabio je u manjini u 17. minuti nastavka.

Sirena je za pauzu najavila kraj drugog perioda ukupnim rezultatom 8: 0 u korist ruske reprezentacije.

Glavna intriga završnog segmenta utakmice bila je hoće li ruska reprezentacija uspjeti postići deset golova, a Italijani barem jedan. Rusi su se snašli u svom zadatku. U petoj minuti perioda Nikita Kucherov je dugim bacanjem postigao deveti gol na utakmici, a minut kasnije Evgeny Dadonov je napravio lični dubl u meču i rezultat doveo do nepristojnog. Talijani su bili blizu svog zadatka, ali u trenutku kada ruski golman nije mogao pomoći svom timu, reprezentaciju je spasila prečka.

Konačan rezultat utakmice Rusija - Italija 10: 0. Ova pobjeda bila je najveća za rusku reprezentaciju od nastupa ruske ekipe na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu.