Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Rusija - Austrija

Ruska nacionalna hokejaška reprezentacija odigrala je 12. maja drugi meč u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva u Slovačkoj. Štićenicima Ilje Vorobjova suprotstavili su se austrijski hokejaši, poznati po svojoj nepopustljivosti u utakmicama s vođama svjetskog hokeja.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Rusija - Austrija

U utakmici protiv austrijske reprezentacije ruska momčad važila je za neprikosnovenog favorita. Rusi su taj status počeli potvrđivati već u prvim minutama, izazivajući niz napada na protivnički gol. Već na početku perioda mogao se istaknuti Nikita Kucherov, koji je iz povoljne pozicije igrao na zamjeni palice iznad prečke, a defanzivac Nikita Zadorov, koji je uletio iz prekomorskih zemalja, svojim je bacanjem pogodio prečku. Ali i Austrijanci su uspjeli malo hladiti žar napada Rusa sa nekoliko opasnih napada.

Prvi pak u periodu postignut je kada se igralo u nejednakim kompozicijama. U 13. minuti sastanka Rusi su ponovo pretvorili većinu. Specijalne brigade sa zvijezdama kao što su Evgeny Malkin, Nikita Kucherov, Evgeny Dadonov i drugi ponovo su odigrale trenutak na uzoran način. Dadonov je primio sjajan prenos od Guseva i pogodio austrijsku kapiju iz poluzone. Ovo je bio treći gol napadaču Floride. Prema ovom pokazatelju, Dadonov je trenutno najbolji snajperist reprezentacije. Odmah nakon promašenog paka Austrijanci su uspjeli organizirati izlazak tri u jedan, ali nisu iskoristili svoj trenutak. Do kraja perioda rezultat na semaforu se nije mijenjao, uprkos više nego trostrukoj nadmoći ruske reprezentacije u šutevima u metu.

Austrijska reprezentacija započela je drugi period aktivnije, na što ukazuju i statistike o pogocima u metu. Rusi dugo vremena nisu mogli poboljšati preciznost svojih bacanja, a Austrijanci su opet i opet opasno prijetili golu Georgijeva. U prvoj polovini drugog perioda Austrijanci su bili bliže golu od Rusa. No, u 15. minuti vještina domaćih hokejaša i dalje je utjecala. Gusev i Kucherov odigrali su odličnu kombinaciju, nakon čega je najproduktivniji napadač regularnog dijela NHL-a u sezoni 2018-2019, napadač Tppa Nikita Kucherov postigao drugi gol u meču (i svoj drugi lični gol na turniru).

Već u sljedećoj smjeni u sastavu ruske reprezentacije napadač CSKA Ivan Telegin prvi put je ušao na klizalište na Svjetskom prvenstvu 2019. godine. Nakon što je na ledu proveo manje od deset sekundi, "tim vojske" naprijed iz zakrpe proslijedio je pak na gol Austrijanaca nakon transfera našeg kapitena Ilje Kovalčuka. Semafor je osvijetlio brojeve 3: 0 u korist ruske reprezentacije. Prije zvižduka za poluvrijeme, rezultat se nije mijenjao.

15 sekundi nakon početka posljednjih dvadeset minuta, Evgeny Dadonov postigao je četvrti gol protiv Austrijanaca. Statistike su identifikovale defanzivca Mihaila Sergačeva i napadača Pittsburgh Penguinsa Jevgenija Malkina kao pomoćnike napadača.

Konačni rezultat na semaforu postavio je kapiten Rusa Ilja Kovalčuk, koji je, nakon transfera Dmitrija Orlova iz zakrpe, peti put pogodio kapiju austrijske reprezentacije. Ovaj je pogodak bio prvi za našeg kapetana na turniru i 35. pogodak na svjetskom prvenstvu IIHF.

Kao i u meču prvog kola, Rusi su protivniku poslali pet golova. Zadovoljstvo je što su u igri koja se pregledava vrata optužbi Ilje Vorobjova ostala netaknuta.

Nakon dva kola na Svjetskom prvenstvu 2019. godine, Rusi imaju sto posto bodova uz dvije pobjede u dvije utakmice (šest bodova).