Koji Su Novi Olimpijski Rekordi U Londonu

Na XXX Olimpijskih igara u Londonu, tri nedelje su se najbolji sportisti iz celog sveta takmičili između sebe za zlatne medalje kako bi doveli svoju reprezentaciju na prvo mesto na tabeli. Štoviše, na putu do pobjede neki od njih uspjeli su postaviti nove svjetske rekorde.

Koji su novi olimpijski rekordi u Londonu

Nova olimpijska dostignuća na takmičenjima 2012. godine, prije svega, odnosila su se na vodene sportove. U finalnim utrkama od 400 metara postavljena su odjednom tri svjetska rekorda, od kojih dva pripadaju mladim sportistima iz Kine. Pa, četvrti rekordni put zabilježen je u trci na 800 metara sa vladajućim svjetskim prvakom iz Kenije.

Šesnaestogodišnja Kineskinja Ye Shiven postavila je svjetski rekord u plivanju ženskog kompleksa na 400 metara. Kao rezultat takmičenja, osvajač zlatne medalje pokazao je vrijeme 4,28, 43 - najviše olimpijsko postignuće u ovoj disciplini. Srebro je pripalo Amerikanki Elizabeth Beisel sa rezultatom 4,31, 27, dok je Kineskinja Li Huanghu osvojila bronzu (4,32, 91).

U sličnom plivanju među muškarcima rekorder je ponovo bio atletičar iz Kine - Sun Yang, koji je pokazao rezultat 3,40, 14. Drugo mjesto zauzeo je atletičar iz Južne Koreje Pak Tae Hwan, koji je plivao 400 metara za 3,42, 06, a treći je pripao Amerikancu Peteru Vanderkaiju s rezultatom 3,44, 96.

Australska ženska ekipa postavila je novi svjetski rekord na Olimpijskim igrama 2012. - u posljednjih 400 metara kraul pokazala je najbolje vrijeme od 3 minute 33, 15 sekundi. U timu su bili sportaši Keith Campbell, Brittany Elmsley, Alicia Cutts i Melanie Schlanger.

A 9. avgusta, aktuelni svjetski prvak u trčanju, Kenijac David Rudisha, osvojio je zlatnu medalju za svoju zemlju u trci na 800 metara i pokazao rekordno vrijeme - 1,40, 91, ažurirajući svoje najviše postignuće - 1,41,01. Odmah je završio s pristojnim vođstvom nad ostalim učesnicima takmičenja, što je pouzdano održavao tokom cijele trke. Drugo mjesto zauzeo je sportaš iz Bocvane Nigel Amos (1 minut 41, 73), a broncu je osvojio drugi Kenijac Timothy Kitum, čiji je rezultat - 1,42, 53.