MFM-2016: Osvrt Na Utakmicu Rusija - Bjelorusija

Grupna faza Svjetskog prvenstva u hokeju za mlade u Helsinkiju postepeno uzima maha. 29. decembra ruska hokejaška reprezentacija odigrala je treću utakmicu. Suparnici Valeriju Braginu bili su bjeloruski hokejaši.

MFM-2016: osvrt na utakmicu Rusija - Bjelorusija

Protivnici Rusa aktivnije su započeli utakmicu, češće su boravili u odbrambenoj zoni ekipe Bragin. To je dijelom bila posljedica uklanjanja ruskog reprezentativca, koji je postao prvi na sastanku. Za dvije minute većine golman naše reprezentacije Samsonov uspio je netaknut odbraniti svoj gol. U desetom minutu nastavka Rusi su odgovorili pogotkom u većini. Još jednom, na turniru je ruska omladinska ekipa pokazala svoju klasu u realizaciji viška. Pak je na računu Maxima Lazareva. Drugi pogodak na meču postignut je takođe u power playu. Zadovoljstvo je što su to učinili igrači ruske reprezentacije, drugi put koristeći brojčanu nadmoć (autor pogotka bio je Aleksander Polunin u 16. minuti). Konačni gol u prvoj trećini postigao je kapiten ruske reprezentacije Vladislav Kamenev, koji je uspio zamijeniti štap nakon bacanja s plave linije Ivana Provorova.

U drugom periodu publika nije vidjela nijedan gol. Utakmica se igrala odmjerenim tempom s prednošću ruske reprezentacije. Za razliku od prvog perioda, u drugom dvadtsatiminutke nije bilo serije kaznenih udaraca. Tek na samom kraju perioda Bjelorusi su dobili pravo na većinu, ali umjesto da guraju na ruski gol, i sami su zamalo primili gol, nakon što je Ivan Provorov otišao na randevu s golmanom.

U 47. minuti susreta, bjeloruski hokejaši i dalje su mogli baciti svoj pak, koji je za njih postao jedini na meču. Alexey Patsenkin je gurnuo gumeni disk preko Samsonovljeve gol linije sa zakrpe. Međutim, zadnja riječ ostala je u optužbama Valerija Bragina. U 48. minuti konačni rezultat na semaforu postavio je Aleksander Polunin, koji je postigao dvostruki rezultat na sastanku koji se razmatra.

Rezultat utakmice: pobjeda ruske reprezentacije u klasi rezultatom 4: 1. Sada, za prvo mjesto u grupi, Rusi će 31. decembra morati pobijediti reprezentaciju Slovačke.