MFM-2015 Hokej Na Ledu: Kako Je Završeno Polufinale Rusija - Švedska

U noći 5. januara po moskovskom vremenu, ruska omladinska reprezentacija u hokeju na ledu odigrala je polufinalnu utakmicu u okviru Svjetskog prvenstva za igrače mlađe od 20 godina. Rivali Rusima u polufinalu bila je reprezentacija Švedske.

MFM-2015 hokej na ledu: kako je završeno polufinale Rusija - Švedska

Na posljednja dva omladinska svjetska prvenstva u hokeju, ruska reprezentacija se u polufinalu sastala sa švedskom ekipom. Oba puta su Rusi bili uvredljivo inferiorni od skandinavskih hokejaša sa minimalnim rezultatom. 2015. ruskoj reprezentaciji u polufinalu MFM-a ponovo su se suprotstavili švedski hokejaši.

Prvo razdoblje utakmice nije bilo bogato postignutim golovima, međutim, uprkos činjenici da je nakon prvih dvadeset minuta igre semafor gorio nula, navijačima u areni u Torontu nije bilo dosadno. U prvom dijelu utakmica je više nalikovala taktičkoj igri. Hokejaši su se pokušali boriti za pak u svim dijelovima stranice, ali to se nije odrazilo negativno na stvaranje bodova. Rusi su propustili jednu od prvih prilika za gol. U 7. minuti bacanje Bryntseva uzdrmalo je stativu gola Šveđana. Skandinavski hokejaši odgovorili su sa nekoliko svojih opasnih napada. Rusima je bilo posebno teško zadržati odbranu igrajući u manjini. Ipak, Šesterkin je gol ruske reprezentacije sačuvao od promašenog paka.

U drugom dijelu, u prvih deset minuta, Šveđani su pokušali izboriti inicijativu. Štićenici Valery Bragin izdržali su, a onda je u 32. minuti Alexander Sharov bacanjem u gornji ugao Šveđana dovršio blistav kontranapad ruskih hokejaša. Rusi su u nekoliko brzina prevladali cijelo područje i doveli Aleksandra u položaj za klanje. Ruska reprezentacija povela je 1: 0. Nakon toga su naši hokejaši došli do brojčane prednosti. Već u 33. minuti snažni udarac sa plave linije Ziyat Paigin natjerao je švedskog golmana da se po drugi put preda. Ovaj je pogodak bio prvi za Šveđane u manjinskoj utakmici. Nakon drugog propuštenog paka, Skandinavci su potpuno promašili niti igre, što je dovelo do novih opasnih napada Rusa. Na kraju drugog perioda, pak je ponovo prešao švedsku gol-liniju. Međutim, pogodak nije zabilježen, budući da je pak prešao cijenjenu liniju nakon što je dodirnuo klizač našeg hokejaša. Odmah nakon toga, Leshchenko je imao još jedan dobar trenutak. Napadač je iskočio na randevu sa švedskim golmanom i ciljano ga bacio u gornji gornji ugao. Međutim, Sederstrom je ramenom skrenuo pak. Drugi period završen je značajnom igračkom prednošću ruske reprezentacije, koja je zabilježena na semaforu arene u Torontu - naši su pobijedili 2: 0.

Treće razdoblje započelo je uzimanjem Alexandera Sharova. Švedski bek je oklijevao iza svog gola, što je omogućilo Maminu da nas dovede do napada. Aleksandar je preciznim bacanjem pogodio gornji ugao kapije Šveđana. Prednost ruske reprezentacije povećala se na tri gola (3: 0). Pogodak je postignut u 42. minuti. Nakon toga je ruska reprezentacija počela igrati prema rezultatu. Šveđani su imali određenu teritorijalnu nadmoć, ali Rusi su izveli opasne protunapade. Nekoliko puta su ruski hokejaši imali prilike postići gol nakon što su krenuli jedan na jedan s golmanom švedske reprezentacije.

Osam i po minuta prije kraja treće dionice Skandinavci su uspjeli odigrati jedan gol. Valmark se zakotrljao po niklu i iz neugodne ruke poslao pak u gol Šesterkina (3: 1). Nakon promašenog gola, Rusi su trebali očekivati nervozni kraj, ali već u 53. minuti Mamin je završnicom poslao četvrti pak u gol Šveđana, vrativši prednost ruske reprezentacije na tri gola. Od tog trenutka u igri ruskih hokejaša osjećalo se pobjedničko samopouzdanje. Uprkos činjenici da su Šveđani pokušali napasti velikim snagama, protiv Šesterkina više nije bilo postignutih golova. Četiri minute prije kraja regularnog vremena Skandinavci su vratara zamijenili terenskim igračem, ali to nije promijenilo brojeve na semaforu. Istina, dvadeset sekundi prije kraja meča Šveđani su postigli pak, ali sudija nije zabilježio gol, jer je prije pogotka bio napad našeg golmana.

Konačni rezultat susreta je 4: 1 u korist ruske reprezentacije. Sada štićenici Valery Bragin čekaju protivnika u finalu MFM-a 2015, koji će biti pobjednik u paru Kanada - Slovačka. Odlučujući meč na turniru odigraće se 6. januara u 4:00 po moskovskom vremenu.