Ko Je Victoria Komova

Komova Viktoria Aleksandrovna, sa sedamnaest godina, prilično je uspješna ruska gimnastičarka i ima status zaslužnog majstora sporta Rusije. Victoria je osvojila srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu. Ova djevojka krhkog izgleda uspjela je dobiti ogroman broj naslova.

Ko je Victoria Komova

Victoria Komova rođena je 30. januara 1995. godine u gimnastičkoj porodici. Viktorijina majka (Vera Kolesnikova) je zaslužna majstorica sporta u umjetničkoj gimnastici, njen otac (Alexander Komov) je majstor sporta u umjetničkoj gimnastici. Moja majka je započela prve lekcije petogodišnjoj Viki. Kada je djevojčica imala sedam godina, Vera Kolesnikova dovela ju je do uspješnog trenerskog dueta, Olge Bulgakove i Genadija Elfimova.

2008. godine, na međunarodnim takmičenjima u Saint-Joseu, Vic je postao treći u višeboju, izgubivši prva dva mjesta od Samanthe Shapiro i Rebecce Bross. Ali na Kupu Mihaila Voronina ovaj mladi sportista nije imao premca u vježbanju poda, višeboju i preskoku. Na svjetskom prvenstvu među juniorkama, održanom u Japanu, Victoria je uspjela osvojiti pet medalja odjednom: tri zlatne (paralelne šipke, višeboj, balvan), jednu srebrnu za skok i bronzanu za podnu vježbu.

2009. godine u Finskoj se održao Evropski olimpijski festival mladih. Ovaj put Vika je ostala bez medalje samo u vježbama na podu, gdje je zauzela šesto mjesto. Ali, osvojila je tri zlata odjednom za višeboj, ekipno prvenstvo i neravne poluge, srebro za vježbe na balvanima i bronzu za svod.

Već 2010. godine, Victoria je prošla, prema svojim godinama, na rusko prvenstvo i bila je u statusu favorita među ženama. U prvoj vježbi Vika Komova uzela je srebro, ali na gredi i neravnim šipkama nije joj bilo premca. Generalno, uspjesi ove mlade gimnastičarke mogu se dugo nabrajati, a sve je to zaslužila vlastitim trudom i velikom željom da postane vođa.

Victoria je pokazala dobar rezultat na Olimpijskim igrama u Londonu i računala je na zlatnu medalju u višeboju. Međutim, iznevjerila ju je vlastiti nastup u trezoru. Prema rezultatima nastupa na spravama (svod, vježba na podu, greda i paralelne šipke) Komova je od sudija dobila rezultat 61,973 poena, izgubivši samo od Amerikanke Gabrielle Douglas. U finalu je Vika dva puta izgubila ravnotežu i zauzela posljednje - osmo mjesto. Mlada gimnastičarka, koja nije uspjela osvojiti zlato, priznala je da nije bila potpuno sigurna u nastavak karijere.