Kakva Je Bila Olimpijada 1984. U Sarajevu

XIV Zimske olimpijske igre 1984. održane su od 8. do 19. februara u Sarajevu (Jugoslavija). Učestvovalo je 1272 sportista (998 muškaraca i 274 žene) iz 49 zemalja. Službeni simbol Olimpijskih igara bio je vučji vučko.

Kakva je bila Olimpijada 1984. u Sarajevu

Atmosfera tokom Olimpijskih igara bila je prilično napeta. Za to je kriv Hladni rat koji je utjecao na odnos između sportista. Reprezentaciju SSSR-a na igrama pratili su obavještajci, koji su budno pratili ponašanje i kontakte sportista. U pozadini neorganiziranih odnosa između Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza, Amerikanci su sve više počeli da mame na njih sovjetske trenere i sportiste. To je pomoglo poboljšanju obuke američkog tima, a samo da bi iznervirao ideološkog neprijatelja, američkim obavještajnim službama pričinjalo je veliko zadovoljstvo.

Olimpijske igre 1984. u Jugoslaviji postale su trijumf DDR-a. Istočni Nijemci dobili su 9 zlatnih medalja, sportisti SSSR-a - samo 6. Vladislav Tretjak nosio je sovjetsku zastavu na ceremoniji otvaranja. Vjerovatno je ovo donijelo sreću hokejašima naše reprezentacije, koji su na utakmicama zauzeli prvo mjesto.

Vođa Olimpijskih igara bila je švedska skijašica Gunde Svan koja je na takmičenju osvojila dvije zlatne, jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju. Njegovo ime uvršteno je u Guinnessovu knjigu rekorda. Swann je svjetsku titulu nagrađivao 11 puta, a Olimpijske igre je osvojio 4 puta.

Kraljica staze bila je finska atletičarka Marya Hamyalainen, koja se tokom igranja tri puta penjala na najvišu stepenicu postolja. U pojedinačnom klizanju muškaraca, američki umjetnički klizač Scott Hamilton, koji se odlikovao neobično velikom brzinom kretanja na ledu, osvojio je naslov prvaka.

U pojedinačnom klizanju za žene, zlato je pripalo mladoj Katharini Witt iz DDR-a. Neprestano je bila okružena gomilom novinara i obožavatelja. Witta su prozvali najsenzualnijim, najelegantnijim i najseksi sportašem Olimpijskih igara. Bronzana medalja među pojedinačno pripala je sovjetskoj atletičarki Kira Ivanovi. U plesu na ledu Britanci Christopher Dean i Jane Torvill postali su prvaci.

Hokejaški turnir je bio vrlo zanimljiv. Reprezentacija SSSR-a željela se izjednačiti s američkim timom za poraz na posljednjim Olimpijskim igrama u Lake Placidu. Međutim, nisu se uspjeli osvetiti, američki tim nije mogao doći do finala. Na završnom turniru najzanimljiviji su bili susreti sa Kanađanima i Česima. Ekipa SSSR-a savladala je kanadsku reprezentaciju rezultatom 4: 0, u ovoj utakmici odlično se pokazao golman Vladislav Tretjak. Zablistao je i u susretu sa Česima, koji su sovjetski sportisti osvojili rezultatom 2: 0, osvojivši zlatne medalje.