Kakva Je Bila Finala Košarkaške Eurolige

Sadržaj:

U finalu košarkaške Evrolige 2011/2012, ruski CSKA, koji je u polufinalu pobijedio Panathinaikos (Grčka), sastao se s grčkim Olympiacosom, koji je ulaznicu za finalni meč dobio nakon pobjede nad Barcelonom (Španija). CSKA, koji je imao sve prilike da postane najbolji klub u Evropi, treći put u svojoj istoriji, propustivši odlučujući napad u posljednjim sekundama utakmice, izgubio je od Grka vrlo uvredljivim rezultatom 61:62.

Kakva je bila finala košarkaške Eurolige 2012

Instrukcije

Korak 1

U prvoj četvrtini CSKA je bio jak u defanzivi. Vojni tim je većinu poena dobio izvođenjem penala; u napadu su bila samo 2 precizna pogotka. Glavni meč na turniru započeli su Grci, a ubrzo je Pero Antić otvorio rezultat. Dalje, vojnik Ramunas Siskauskas izjednačio je bodove, ali udarac Vassilisa Spanulisa iza luka doveo je grčki tim u vodstvo rezultatom 2: 5. Zahvaljujući naporima Miloša Teodosića i Andreja Kirilenka, koji su izveli dva slobodna bacanja, ruski tim je izašao ispred rezultatom 6: 5. Tokom posljednjih minuta uslijedili su precizni udarci Kostasa Papanikolaaua i Alexeya Shveda, a Nenad Krstić postigao je tri od četiri slobodna bacanja. Pauza je započela rezultatom 10: 7 u korist vojske.

Korak 2

U drugoj četvrtini CSKA je nastavio da dominira. Olympiacos je na precizne pogotke Kirilenka, Krstića i zakucavanja Alexandera Kauna odgovorio sa dva realizovana slobodna bacanja Papanikolaoua i efektnim bacanjem Spanulisa. Povećavajući rezultat na 16:11 u svoju korist, vojska je nastavila ofanzivu: Teodosić je zaredom izvodio tri šuta za tri poena. Reakcija Grka bilo je zakucavanje Papanikolaua i jedno od dva slobodna bacanja Spanoulisa. Međutim, ovo nije pomoglo da se situacija preokrene, rezultat je bio 25:14. Uslijedila su dva precizna pogotka vojskovođe Dariusza Lavrynovychya, efektna bacanja Kirilenka i Siskauskasa. Uzvratili su Grci udarcem Papanikolaoua za tri poena, preciznim pogotkom Spanoulisa i jednim od dva realizovana slobodna bacanja. Kao rezultat, prednost CSKA povećala se na 13 bodova. U posljednjim minutama Lavrynovych je postigao jedan od tri kaznena poena, a bacanje Šveda, koje se poklopilo s posljednjom sirenom, nije uračunato. Početkom treće četvrtine CSKA je došao do rezultata 34:20 u svoju korist.

Korak 3

Treća četvrtina započela je s dva precizna pogotka Krstića, produktivnim bacanjem Antića i razmjenom tri poena između Teodosića i Papanikolaua. Nakon dva slobodna bacanja, koje je postigao Antić, šutovi Spanulisa iz tri poena, uslijedili su vojnici Viktor Khryapa i Andrei Kirilenko. Slobodna bacanja Spanulisa i Antića i efikasni napadi Siskauskasa, Gordona i Shveda koji su uslijedili doveli su do rezultata 53:34. Tokom posljednjih deset minuta, Grci su postali primjetno aktivniji i postali su sigurniji u svoj napad. Marco Keshel postigao je jedno od dva slobodna bacanja, Spanoulis je postigao efektan udarac, a Evangilios Manzaris u zadnjoj sekundi zabio iza luka. Tako je treća četvrtina ostala Grcima, a ukupan rezultat utakmice bio je 53:40 u korist CSKA.

Korak 4

U četvrtoj četvrtini Grci nisu dozvolili da im oduzmu inicijativu, a nakon bacanja Kostasa Slukasa iza udarca i udarca Georgiosa Printezisa, rezultat je bio 53:45. Dalje, napadi vojske počeli su propadati jedan za drugim. Dugo očekivani efikasni napad Siskauskasa prekrižila su dva slobodna bacanja, koja je postigao Printezis, i još jedno precizno bacanje. Ukupan rezultat utakmice bio je 55:52. Na dva tačna slobodna bacanja, koje je izveo Krstić, i efektno bacanje iz štita Kirilenka, Grci su uzvratili preciznim bacanjem Papanikolaoua izvan luka. Tokom slobodnih bacanja na kraju posljednje četvrtine, Teodosić i Kirilenko pogodili su jedno od dva bacanja, ali Papanikolaou, koji je uspješno realizirao tri od četiri slobodna bacanja, smanjio je zaostatak na jedan bod: rezultat je bio 61:60. Sekundu prije kraja meča, Printezis je ubacio loptu u koš CSKA i donio Olimpijakosu pobjedu rezultatom 61:62.