1/8 Finala Svjetskog Kupa 2014: Kakva Je Bila Utakmica Njemačka - Alžir

Šesta utakmica u 1/8 finala FIFA-inog svjetskog kupa odigrala se 30. juna u gradu Porto Alegre. Više od 40.000 navijača na tribinama svjedočilo je susretu Njemačke i Alžira.

1/8 finala Svjetskog kupa 2014: kakva je bila utakmica Njemačka - Alžir

Njemački tim smatran je favoritom u ovom paru, ali Nijemci su cijelo prvo poluvrijeme proveli očito ne na svom nivou. Tempo meča bio je visok, a afrički fudbaleri trudili su se da ne budu inferiorni od njemačkih igrača ni organizacijom igre, ni vještinom, ni oštrim napadima. Treba priznati da su Alžirci u prvoj polovici susreta, posebno na početku meča, napadali nešto oštrije. Upadljivo je bilo da je njemački golman Neuer bio vrlo nervozan. Napravio je nekoliko neopravdanih grešaka.

Nijemci su na kraju poluvremena mogli stvoriti zaista opasan trenutak. Kros je opasno pucao izvan kaznenog prostora, ali je vratar spasio Alžir, ali Götze je mogao završiti prvi gol na utakmici. Ali ni to se nije dogodilo, jer je Mboli opet spasio svoj gol.

Prvo poluvrijeme završilo se neriješeno bez golova. Istovremeno, alžirski tim izgledao je vrlo zdravo, trudeći se da ni u čemu ne bude inferiorniji od Nijemaca.

U drugoj polovini sastanka, dodala je Njemačka. Opasni trenuci počeli su se pojavljivati na vratima Afrikanaca. Müller, Lam, Schweinsteiger imali su izvanredne šanse. Međutim, Mboli je uhvatio hrabrost i napravio mnoštvo sjajnih obrana. U prvoj liniji nogometaši Afrike malo su učinili - u drugom poluvremenu prednost Njemačke bila je značajna. Ali rezultat na semaforu se nije promijenio do kraja regularnog vremena - 0 - 0.

U produžetku su Nijemci nastavili pritiskati na protivnički gol. Ono što štićenici Leva nisu mogli učiniti za 90 minuta, izdali su već u 92. minuti. Napadač Schürrle je bočni centaršut pretvorio u gol. Njemačka je vodila 1 - 0.

Nakon primljene lopte, alžirski igrači više nisu imali priliku da se nadoknade, jer su Nijemci nastavili napad. Kao rezultat, u 119. minuti Ozil je postigao drugi gol, što je omogućilo uklanjanje svih pitanja o pobjedniku susreta.

Međutim, igrači Alžira nisu napustili teren bez golova. Već u zgusnutom vremenu produžetaka Abdelmumen Jabu je povratio jedan gol, ali Afrikancima to nije bilo dovoljno.

Konačni rezultat sastanka je 2 - 1 u korist Njemačke. Francuzi već čekaju Nijemce u četvrtfinalu, a igrači Alžira napuštaju svjetsko prvenstvo u fudbalu s osjećajem ponosa za svoju zemlju.