Polufinale FIFA-inog Svjetskog Kupa 2014.: Brazil - Njemačka

8. jula u brazilskom gradu Belo Horizonte odigrala se prva polufinalna utakmica između timova Brazila i Njemačke. Čitav fudbalski svijet se radovao ovom sučeljavanju u nadi da će igrači pokazati izvanredan fudbal. Konačni rezultat premašio je sva i najluđa očekivanja.

Polufinale FIFA-inog svjetskog kupa 2014.: Brazil - Njemačka

Utakmica je započela visokim tempom. Brazilci su uzeli loptu od prvih minuta i pokušali ugroziti protivnički gol. Međutim, nakon desete minute sastanka na terenu stadiona Mineirao počeli su se događati događaji o kojima navijači brazilske reprezentacije nisu mogli sanjati ni u najgorim snovima.

U 11. minuti utakmice, nakon kornera, uz puno saglasnost braniča južnoameričke reprezentacije, Thomas Muller otvara rezultat na meču. Njemačka je vodila 1 - 0. Ovaj pogodak šokirao je cijeli stadion.

U 23. minuti Miroslav Klose postavlja rekord u postignutim golovima jednog igrača u okviru turnira na svjetskim prvenstvima. Klose postiže svoj 16. gol na svjetskim prvenstvima planete, zaobilazeći tako Brazilca Ronalda. Njemačka je vodila 2 - 0. Kao što se kasnije pokazalo, ovo je bio samo početak noćne more za Brazil.

Nijemci su nastavili agresivno napadati, a pentakamponi su izgledali potisnuto. Rezultat je bila lopta Kroos već u 24. minuti. 3 - 0 - već je to bio poraz do 24. minute utakmice. Malo je ko mogao zamisliti takav razvoj događaja. Njemačka je slomila sve brazilske obrane.

U 26. minuti Kroos pravi dvojku. 4 - 0 u korist Njemačke. Nijemci su već počeli da se rugaju domaćinima prvenstva, cijepajući cijelu odbranu Brazila u kaznenom prostoru svojim dodavanjima. Ali to nisu bili svi ciljevi njemačkog automobila u prvom poluvremenu.

U 29. minuti Khedira šalje peti gol u gol domaćinu Svjetskog kupa. Nakon pola sata igre, rezultat je glasio 5 - 0 u korist Njemačke.

Brazilci se nikada nisu uspjeli oporaviti od takvog šoka. Prvo poluvrijeme završilo je potpunim neuspjehom optužbi za Scollarija.

U drugom poluvremenu Brazilci su izašli kao da su druga momčad. Od prvih minuta drugog poluvremena Južnoamerikanci su jurišali u napad. Bilo je nekoliko opasnih trenutaka na Neuerovoj kapiji. Oscar i Paulinho trebali su postići gol, ali njemački golman spasio je svoj tim.

Nakon navale Brazilaca u prvim minutama drugog dijela, igra se donekle smirila. Nijemci su prestali dopuštati brazilskim igračima da stvaraju bodove. Europljani su zahladili žar Južnoamerikanaca šestim postignutim golom. Izmjena Schürrle, u 69. minuti, završava najelegantniju kombinaciju Nijemaca. 6 - 0 ispred Njemačke.

Deset minuta kasnije (u 79. minuti) Schürrle pravi dvojku. Nakon prekrasnog dodavanja s vrha, Nijemac je prvo dodirnuo loptu, a drugim snažnim udarcem iz brazilskog šesnaesterca poslao je loptu u blizu devet. Sportski projektil pogodio je prečku i sedmi put prešao Cesarovu gol-liniju.

Do ogromnih neuspjeha u odbrani Brazila došlo je jer su svi južnoamerički igrači bili željni postići gol barem jednom. Vrijedno je reći da su uspjeli na samom kraju meča. Međutim, isprva, u 89. minuti, još jedan neuspjeh u odbrani Brazila doveo je do toga da je Ozil išao jedan na jedan s golmanom Cezarom. Međutim, udarac Nijemca približio se stativi. Brazilci su zabili u sljedećem napadu. Oscar se obračunao sa njemačkim bekom i golmanom u kaznenom prostoru. To se dogodilo u 90. minuti sastanka.

Konačni rezultat 7 - 1 u korist Njemačke šalje Europljane u finale Svjetskog prvenstva, a Brazilci će se sada morati zadovoljiti utakmicom za treće mjesto.

Njemački tim igrao je nevjerovatan fudbal. Pretjerani akademizam u prethodnim mečevima pretvorio se u monstruoznu destruktivnu napadačku moć u polufinalnom susretu. Ova igra zauvijek će ući u istoriju svjetskih prvenstava kao obrazovni alat za izvanredan fudbal. A učinak brazilskih igrača u polufinalnoj utakmici Svjetskog prvenstva 2014. može se vidjeti kao jasan primjer kako ne možete igrati fudbal.