Četvrtfinale FIFA Svjetskog Kupa 2014.: Argentina - Belgija

5. jula u glavnom gradu Brazila odigrala se treća utakmica četvrtfinalne faze svjetskog prvenstva u fudbalu. Reprezentacije Argentine i Belgije ušle su na teren stadiona u Brasiliji.

Četvrtfinale FIFA Svjetskog kupa 2014.: Argentina - Belgija

Utakmica je započela napadima Argentinaca. Južnoamerički fudbaleri od prvih minuta pokazali su pritisak i želju za brzom igrom. Rezultat je bio rani gol. U 8. minuti Higuain je uhvatio odbijenu loptu od Belgijanca i prvim dodirom pogodio gol. Lopta je pogodila tačno daleki kut, a na semaforu su zasvijetlili brojevi 1 - 0.

Nakon postignutog gola, Argentinci su neko vrijeme pokušavali igrati prvi broj, ali na vratima Europljana nisu stvorili ništa opasno. Druga polovina uvodnog dijela bila je već druga Argentina. Južnoamerikanci su počeli igrati nogomet koji im je bio neobičan (previše racionalan i neekspresivan). Račun je odgovarao Argentincima, zbog čega su Južnoamerikanci odustali od inicijative. Međutim, to nije pomoglo Belgiji da stvori opasnost pred Romerovim vratima. Možete se sjetiti samo jednog udarca u metu Argentinaca sa prosječne udaljenosti. Mora se reći da je nakon što su Argentinci odustali od inicijative, fudbal postao spor, dosadan i nezanimljiv za neutralnog navijača.

Prvo poluvrijeme završilo je vođstvom Argentine od 1 - 0.

Na početku druge polovine sastanka nije bila primjetna želja Belgije da demonstrira sjajan, napadački fudbal. Možda Evropljanima to jednostavno nije bilo dozvoljeno. Istovremeno, sami Argentinci nastavili su igrati gotovo pješice, ne stvarajući golove za vrata na vratima Europljana. Sve je bilo vrlo pragmatično kod obje ekipe.

Jedan od opasnih trenutaka na vratima Južnoamerikanaca je Fellainijev udarac glavom nakon dodavanja s lijevog boka. Međutim, lopta je promašila cilj. Gnjecavi nogomet trajao je oko 80 minuta. Tek na kraju meča, Evropljani su prividno napali kapiju Južnoamerikanaca. No, umjesto da stvore golgetersku situaciju na golu neprijatelja, Europljani su zamalo promašili svoju. Već u zgusnutom vremenu Messi je krenuo jedan na jedan s belgijskim vratarom, ali je nespretno ispunio trenutak i dao posljednju priliku belgijskoj momčadi. U posljednjem napadu Europljani su mogli imati koristi od sebe, ali opasan centaršut Lukakua prekinut je.

Konačni rezultat susreta 1 - 0 u korist Argentine vodi Južnoamerikance do polufinala za pobjednika para Holandija - Kostarika. Mesijev tim ponovo je pokazao slabe performanse, iako je rezultat postignut. U obje utakmice doigravanja Argentinci su jedva uspjeli postići dva gola, pa se navijači Latinoamerikanaca nadaju da će tim dodati još, jer je neophodno osvojiti svjetsko nogometno prvenstvo.