FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Rezultati Desetog Igraćeg Dana FIFA-inog Svjetskog Kupa

Brazil je 21. juna bio domaćin utakmica drugog kola u grupama F i G Svjetskog prvenstva. U sklopu desetog igraćeg dana turnira na polja brazilskih gradova ušli su timovi iz Argentine, Irana, Njemačke, Gane, Nigerije i Bosne i Hercegovine. Dan igre nije se odlikovao učinkom na koji su gledatelji Svjetskog prvenstva 2014. već navikli. U tri utakmice postignuto je samo 6 golova.

FIFA-in svjetski kup 2014.: rezultati desetog igraćeg dana FIFA-inog svjetskog kupa

Reprezentacije Argentine i Irana prve su izašle na teren u okviru desetog dana igre. Mnogi su stručnjaci predviđali jednostavnu pobjedu uglednim Južnoamerikancima, ali u stvarnosti se sve ispostavilo malo drugačije. Argentinska reprezentacija imala je vrlo lošu utakmicu. Uprkos činjenici da su već u prvom poluvremenu lopte Južnoamerikanaca bile više od 70%, iranski igrači branili su prilično mirno, ne dopuštajući Argentincima da stvaraju ultra-opasne trenutke. Prvo poluvrijeme završeno je bez golova. 90 minuta sastanka takođe nije obradovalo publiku postignutim golovima. Svima se činilo da će utakmica završiti neriješeno, ali argentinski kapiten je rekao svoje mišljenje. Lionel Messi postigao je gol u sažetom vremenu prekrasnim driblingom izvan iranske direktne linije. Argentina je oduzela pobjedu u posljednjim minutama i sa šest bodova predvodi plasman u grupi F.

Drugi meč u igračkom danu pokazao se vrlo uzbudljivim. Reprezentacije Njemačke i Gane igrale su međusobno. Uprkos činjenici da gledatelji u prvom poluvremenu nisu vidjeli golove, sam meč izgledao je vrlo zanimljivo. Do raspleta je došlo u drugoj polovini sastanka. Početkom drugog poluvremena Nijemci su postigli pogodak. Nakon nekoliko minuta, Afrikanci su se mogli nadoknaditi, a zatim su potpuno zakoračili naprijed. Njemačka je gubila 1 - 2. U isto vrijeme, ne može se reći da rezultat nije bio u skladu s igrom. Ipak, Nijemci su uspjeli vratiti drugu loptu. Zamijenjen Kloseom, postiže svoj prvi gol na trenutnom turniru i 15 u mečevima na svjetskim prvenstvima. Konačni rezultat sastanka je borbeni remi 2 - 2, koji je postao najproduktivniji do sada na turniru.

U finalnoj utakmici dana igre, gledaoci su prepoznali još jedan tim, koji je čak izgubio svoje teoretske šanse za plasman u doigravanje. U Cuiabi su Nigerijci pobijedili reprezentaciju Bosne i Hercegovine s minimalnim rezultatom 1 - 0. Europljani bi mogli prezentirati pretvaranje sudija, jer je i sa jednakim rezultatom linijski sudija s Novog Zelanda uzeo čistu loptu Dzeko, popravljajući lažni ofsajd položaj. Na kraju poluvremena Afrikanci su postigli gol, ali Evropljani nikada nisu mogli da se nadoknade. Konačni poraz 0 - 1 lišava Bosance šanse da nastave borbu za izlazak u fazu doigravanja.