FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kako Se Igrala Urugvaj - Engleska

19. juna, na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, reprezentacije Urugvaja i Engleske sastale su se u drugom kolu grupe B. Obje ekipe poražene su u prvom kolu, pa je utakmica u Sao Paulu trebala biti jedna od najvažnijih za obje momčadi. U slučaju poraza, nacionalni timovi bi smanjili svoje šanse za izlazak iz smrtne grupe.

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2014: kako se igrala Urugvaj - Engleska

Svi navijači na tribinama stadiona u Sao Paulu očekivali su blistav, spektakularan i strastven fudbal. Mnogi gledatelji su se radovali ovoj utakmici, jer su razumjeli da se u ovoj utakmici o reprezentacijama može odlučiti sve.

Utakmica se zaista pokazala vrlo zanimljivom i uzbudljivom. Prvi opasni trenutak stvorili su Britanci. Nakon filinga sa standarda, Rooney je glavom s pola metra pogodio prazan gol. Svi britanski navijači uhvatili su se za glave, a to bi učinio i sam Rooney, samo da nije visio za vrijeme štrajka u zraku. Urugvajci su odgovorili opasnim udarcem, ali lopta je promašila nekoliko centimetara od gol-linije.

Mora se priznati da je Engleska imala veći posjed lopte, ali oni su prvi priznali. U 39. minuti gomila napadača Južne Amerike djelovala je Cavani - Suarez. Prvi je dao nevjerojatan pas točno na glavu Suareza, a rezultat na meču je otvoren. Radost Urugvajaca nije imala granica, jer je to bila vrlo važna lopta.

U prvom poluvremenu publika nije vidjela više golova. Do raspleta je došlo tokom druge polovine sastanka.

Nakon pauze, Britanci su pritisnuli Urugvajce na vrata. Napadi predaka nogometa bili su najopasniji, ali prilično malo nije bilo dovoljno za gol. Wayne Rooney, sredinom poluvremena, pogađa Musleru sa skoro 9 metara. Trenutak je bio najopasniji. Britanskog napadača u kaznenom prostoru niko nije pokrivao. Majstor visoke klase dužan je ostvariti takve trenutke.

Međutim, Rooney je ipak postigao gol. U 75. minuti zatvorio je dodavanje s boka i izjednačio rezultat. Urugvaj se nije malo držao. Postojao je osjećaj da će sada Britanci stisnuti svog protivnika. Ali fudbal je nepredvidljiv. U 85. minuti Muslera uzima loptu daleko naprijed, Cavani se bori s braničem Britanca za jahajuću loptu. To u konačnici dovodi do činjenice da Luis Suarez pada na sastanak s Hartom. Najjači udarac i rezultat opet su išli u korist Urugvaja - 2 - 1. Nakon takvog šoka, Britanci su se pokušali nadoknaditi, ali to nisu mogli.

Zamijenjen je Luis Suarez, koji je postao heroj utakmice. A sudija je posljednjim zviždukom zabilježio pobjedu Urugvaja. Ljubitelji Južnoamerikanaca sa suzama u očima obradovali su se ovom događaju. I sam Suarez gotovo je zaplakao od sreće. Ali ovo je samo početak turnira.

Pobjeda Urugvajaca znatno je povećala šanse za plasman u grupu, a Britanci se mogu nadati čudu. Mnogo će ovisiti o sljedećem meču Italija - Kostarika. U svakom slučaju, situacija u smrtnoj grupi je vrlo zbunjujuća.