FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kako Se Igrala Utakmica SAD-Portugal

22. juna, u okviru drugog kola igara na svjetskom nogometnom prvenstvu, sastali su se rivali iz grupe G. U brazilskom gradu Manausu na teren stadiona izašle su reprezentacije SAD-a i Portugala. Utakmica je bila vrlo važna sa stanovišta raspodjele konačnih mjesta u grupi, budući da su Portugalci izgubili prvi susret, a Amerikanci su mogli osigurati put u sljedeću fazu.

FIFA-in svjetski kup 2014.: kako se igrala utakmica SAD-Portugal

Početak utakmice obilježio je brzi gol. Već u 5. minuti meča Portugalac Nani iskoristio je tromost odbrane Amerikanaca i otvorio rezultat na sastanku. 1 - 0 je brzo poveo Portugalce.

Nakon ovog događaja, meč je prešao u tihi režim, ali ne može se reći da se utakmica odigrala bez opasnih trenutaka. Vrijedno je prepoznati da su američki reprezentativci u prvom poluvremenu češće prijetili protivničkom golu. Amerikanci su nekoliko puta opasno pucali na portugalski gol sa velike daljine. Europljani su također pokušali napasti, ali nisu mogli stvoriti trenutke super-uloge. Na nesreću portugalskih navijača, vođa tima i kapiten Cristiano Ronaldo nije pokazao blistav fudbal.

Prvo poluvrijeme susreta završeno je minimalnim rezultatom 1 - 0 u korist Europljana, ali osjećalo se da američki igrači neće tako lako odustati od tri boda.

U drugom poluvremenu igrači američke reprezentacije značajno su dodali. Amerikanci su počeli imati sve povoljnije situacije za zabijanje vrata Europljanima. Zvono za potonje oglasilo se u 55. minuti, kada Bradley čudom nije zabio. Odbrambeni igrač Portugala izbio je loptu sa gol-linije.

Cristiano Ronaldo nastavio je pokazivati svoju nespremnost za prvenstvo igrajući. Možda je ovo uticalo i na ostale portugalske igrače. Kao rezultat, to je dovelo do činjenice da je u 64. minuti Jermain Jones izjednačio rezultat. Nakon kornera, lopta se odbila do Amerikanca, koji je zadao najtačniji udarac izvan kaznenog prostora. Rezultat je postao jednak.

U 81. minuti američki igrači po drugi su put šokirali navijače portugalskog tima. Nakon zabune u kaznenom prostoru Europljana, lopta se odbila u slobodan prostor do američkog igrača, koji je provjereno ubacio Dempseyja. 2 - 1 i američki tim je likovan. Činilo se da Amerikanci neće pustiti prednost. Imali su više šansi za gol, ponekad su na terenu izgledali bolje. Možemo reći da je ekipa Klinsmana zaslužila pobjedu. Međutim, Amerikancu je poprilično nedostajalo.

Sudija je dodao 5 minuta regularnom vremenu utakmice. Portugalci su pokušali napasti, a ovi impulsi su nagrađeni. Kada je ostalo 30 sekundi do kraja susreta, Ronaldo je visio u kaznenom prostoru, a Silvestre Varela glavom je izjednačio rezultat.

Konačni rezultat utakmice je borbeni remi 2 - 2, što ne može odgovarati Portugalu. Sada Europljani trebaju veliko pobijediti protiv Gane i nadati se da će Njemačka pobijediti američki tim.