FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kakva Je Bila Utakmica Gana - SAD

16. juna na stadionu Das Dunas u brazilskom gradu Natal održala se utakmica Svjetskog kupa u četvercu G. Reprezentacija Gane igrala je s američkom reprezentacijom. Ovo nije prvi put da je nogometna sudbina dovela ove rivale u jednu skupinu, a na prošlom Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi upravo su Gaanci nadigrali Amerikance u 1/8 finala.

Gana - USA_
Gana - USA_

Igra je započela drsko. Nepunih 30 sekundi kasnije, lopta je završila u golu reprezentacije Gane. Clint Dempsey upao je u kazneni prostor nakon prodora prodora i lopti uputio loptu u dalji ugao gola. Američki tim je vrlo brzo poveo. Možda će ovaj gol biti najbrži na turniru.

Tokom prvog poluvremena Afrikanci nisu mogli doći k sebi. Napadali su prilično iz inercije, bilo je vrlo malo inteligentnih napada, a Amerikanci su igrali na rezultat. Američka reprezentacija mirno je držala odbranu, ponekad odgovarajući oštrim napadima. Prvo poluvrijeme završilo je s minimalnom prednošću za američki tim.

U drugom poluvremenu Afrikanci su pojačali. Održalo se nekoliko izmjena koje su u velikoj mjeri ojačale igru reprezentacije Gane. Napadi su oštriji, pametniji i brži. Međutim, do samog kraja meča, Gaanci se nisu mogli nadoknaditi. Ali ipak je gol stigao u 82. minuti. Nakon briljantnog dodavanja petom kapetana Gane Gyana, Andre Ayew pogodio je bliži ugao gola američkog tima. Pokazalo se da je udarac bio vrlo efikasan.

Utisak je bio da će Afrikanci istisnuti rivala, ali to se nije dogodilo. Naprotiv, u 86. minuti rijedak je korner bio na vratima reprezentacije Gane. Nakon preciznog servisa, John Brooks, koji je za reprezentaciju odigrao samo 4 utakmice, glavom šalje loptu u ganski gol. 2 - 1 SAD oduzimaju pobjedu, još jednom demonstrirajući da se na turniru u Brazilu protivnici ne žele zadovoljiti neriješenim rezultatom.

Tim SAD izbori vrijednu pobjedu nad Ganom i po bodovima se upoređuje s Njemačkom, a reprezentacija Gane morat će uložiti nevjerojatan napor kako bi se natjecala za šanse za plasman u doigravanje.