FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kakva Je Bila Utakmica Japan - Kolumbija

Kolumbija je već osigurala nastup u doigravanju za Svjetsko prvenstvo. Japanci su imali male šanse da se izvuku iz grupe C. Zbog toga su Azijati morali pobijediti Kolumbijce i nadati se povoljnom ishodu susreta rivala koji su igrali u paralelnom meču (Obala Bjelokosti - Grčka).

FIFA-in svjetski kup 2014.: kakva je bila utakmica Japan - Kolumbija

Kolumbijci i Japanci izašli su na teren u brazilskom gradu Cuiaba 24. juna. Južnoamerikanci su već osigurali pristup odlučujućoj fazi turnira. Cijelo pitanje je bilo koje će konačno mjesto u grupi C zauzeti Kolumbija. Protivnici su već bili poznati. Prvi u susjednoj grupi bili su igrači Kostarike, a drugi tim Urugvaja.

Igrala se vrlo sporo. Kolumbijska reprezentacija u početnoj postavi postavila je samo tri igrača iz baze. Ali to nije radikalno utjecalo na kvalitetu igre. Uprkos činjenici da su Japanci većinu vremena u prvom poluvremenu bili u posjedu lopte, rezultat su otvorili Južnoamerikanci. U 16. minuti Cuadrado je promijenio brojeve na semaforu sa bijele tačke. Kolumbijci su vodili 1 - 0.

Japanci su malo učinili u napadačkim akcijama. Možemo zabilježiti nekoliko udaraca iz seta prema golu kolumbijskog golmana. Honda je udarala, ali to nije dovelo do pogotka Južnoamerikanaca.

Međutim, Azijati su se ipak vratili u posljednjim sekundama poluvremena. Okazaki je, nakon što je servirao Hondu, pogodio vrata kolumbijske reprezentacije. Tako su timovi na odmor otišli s jednakim rezultatom - 1 - 1.

Kolumbijci su drugo poluvrijeme započeli napadima. Već u 55. minuti utakmice Martinez je poslao drugi gol u gol Azijaca. Jackson je pucao u dalji ugao izvan kaznenog prostora, ne ostavljajući šansu japanskom golmanu.

Nakon još jednog primljenog gola, Japanci su pokušali prenijeti utakmicu na kolumbijsku polovinu terena. Ponekad su Azijati dobivali obećavajuće napade, ali nisu postigli gol.

Kolumbijci su igrali u kontranapadima. Jedan od onih u 82. minuti doveo je do trećeg postignutog gola. Jackson Martinez postigao je dupli gol. Napadač na zamahu u šesnaestercu uklonio je defanzivca Japanca i najpreciznijim driblingom lijevom nogom poslao loptu u daleki kut vrata Azijaca. Kolumbija je povela sa 3 - 1.

U 90. minuti Rodriguez je postavio konačni poraz. On je, pobijedivši defanzivca Japana u kaznenom prostoru, gracioznim udarcem bacio golmana Azijata.

Konačni rezultat sastanka je 4 - 1 u korist Kolumbije. Južnoamerikanci izlaze iz prvog mjesta u grupi C na play-off utakmicu prvenstva, pokazujući svojom igrom da se ne mogu samo ekipe Brazila i Argentine smatrati favoritima turnira. Mnogi stručnjaci mogu izraziti ideju da Kolumbijci pokazuju najkvalitetniji i najspektakularniji fudbal u prvenstvu.