FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kakva Je Bila Utakmica Grčka - Obala Bjelokosti

24. juna, u utakmici Grčka - Obala Bjelokosti na svjetskom fudbalskom prvenstvu u Brazilu, odlučena je sudbina druge ulaznice za fazu doigravanja za timove kvarteta S. Africans da nastave borbu na turniru, dogovoren je remi, a Europljanima je trebala samo pobjeda.

FIFA-in svjetski kup 2014.: Kakva je bila utakmica Grčka - Obala Bjelokosti

Utakmica je započela dobrim tempom. Obje ekipe su pokušale što prije proći centar terena i ugroziti protivnički gol. Treba priznati da su Grci izgledali bolje u prvoj polovini sastanka. Imali su značajnijih napada na protivnički gol.

Možemo reći da je utakmica bila na sudari, a Europljani su bili opasniji u kontranapadima. U jednom od njih Holebas je lijepim udarcem zatresao prečku afričkog gola. Grcima je dosta nedostajalo prije gola. Međutim, sudbina je uzvratila uslugu. U 42. minuti gruba greška braniča Slonovače dovela je do činjenice da je Samaris otišao na sastanak s golmanom Slonovače. Grka nije koštalo otvaranje računa u meču. Europljani su došli rezultatom 1 - 0. Rezultat na semaforu se nije promijenio prije pauze.

U drugoj polovini sastanka, Slonovači su pokušali izgledati aktivnije, međutim, i Grci su poboljšali disciplinu i organizaciju igre. Evropljani su imali dobre napade. U jednom od njih, prečka ponovo spašava Afričane. Bilo je to u 68. minuti. Do tog trenutka Grci nisu koristili brojne pogotke. Ali, kao što znate, ako ne postignete rezultat, onda to i sami promašite. I tako se dogodilo.

Wilfried Boni izjednačuje rezultat u 74. minuti nakon dobrog brzog napada Slonovača. Nerešen rezultat 1 - 1 već vodi afrički tim u 1/8 finala svjetskog nogometnog prvenstva.

Međutim, Grci su imali svog čovjeka u obliku glavnog sudije. U određeno vrijeme, glavni sudija utakmice dodjeljuje penal za afrički tim. Samaras prilazi lopti i odvodi Grke u doigravanje. Nakon vrlo kontroverzne epizode s određivanjem penala, Grci su u posljednjim minutama utakmice oduzeli pobjedu 2 - 1. Trenutak kršenja i dalje će izazvati puno kontroverzi.

Grci ostavljaju Obalu Bjelokosti iza turnira i plasiraju se u 1/8 finala. Rival Europljanima bit će reprezentacija Kostarike.