Četvrtfinale FIFA Svjetskog Kupa 2014.: Holandija - Kostarika

Finalnu utakmicu četvrtfinala FIFA-inog kupa domaćin je bio brazilski grad El Salvador 5. jula. Reprezentacije Holandije i Kostarike borile su se za pravo igranja u polufinalu svjetskog prvenstva.

Četvrtfinale FIFA Svjetskog kupa 2014.: Holandija - Kostarika

Ovaj par timova bio je jedini u kojem je među ostalim timovima koji su igrali u fazi četvrtfinala bio izraziti favorit. Nizozemska je prije startnog zvižduka izgledala poželjnije, ali Kostarikanci su i dalje imali pravo nastaviti svoju nogometnu priču.

Utakmica je započela europskim vodstvom. Tijekom prvog poluvremena štićenici van Gaala stvorili su mnogo opasnih golova, ali Navas je spasio tim iz Srednje Amerike. Van Persie, Sneijder, Depay imali su golove za postizanje pogotka, ali rezultat je ostao nula do kraja prvog poluvremena. Kostarički igrači pokušali su prijetiti vratima Europljana samo iz standarda, ali nije izgledalo toliko opasno koliko bi navijači Srednje Amerike željeli.

U drugoj polovici sastanka Holanđani su ponovo pokrenuli niz napada na protivnički gol, a golman Kostarike nastavio je raditi čuda na golu. Posljednjih deset minuta drugog dijela bilo je izuzetno teško za igrače Kostarike. U 82. minuti Sneijder je udarcem zatresao okvir vrata Kostarike, u 84. minuti Van Persie je već udarao po golu iz smrtonosne pozicije, ali Navas je opet spasio.

U 90. minuti igrač Kostarike Teihead na gol-liniji blokirao je put lopti u gol, nakon čega je prečka spasila i Amerikance.

90 minuta sastanka nije otkrilo pobjednika. Nule su izgarale na semaforu, što nije odražavalo ukupnu prednost Holandije.

U produžetku su Nizozemci nastavili opsjedati vrata rivala, a vratar Navas je iznova spašavao. Tamo gdje je golman Kostarike već bio nemoćan, okvir vrata je spasio. Dakle, Sneijder je u 119. minuti mogao postići pobjednički gol, ali prečka je igrala za Kostariku. Istina, Kostarikanci su imali jednu priliku za gol u produžetku. U 117. minuti Urenia je dobio dobar pas od partnera i pucao u Nizozemske iz kaznenog prostora na gol. Golman Sillesen spasio je Holandiju.

Vrijeme utakmice završilo se neriješenim rezultatom bez golova. Ali može se reći da rezultat očito nije bio u skladu s igrom. Holanđani su imali najmanje pet prekrasnih prilika da postignu protivnički gol, ali sve su odlučivali penali nakon utakmice.

Prije serije od 11 metara, van Gaal zamijenio je holandskog golmana. Na teren je ušao Tim Krul, koji je postao konačni heroj susreta. Holanđanin je spasio dva jedanaesterca, što je Nizozemskoj omogućilo pobjedu u seriji od 11 metara rezultatom 4 - 3.

Holandija će se plasirati u polufinale sa Argentinom, dok su Kostarikanci ponosni što turnir napuštaju s ekipom koja u pet utakmica svjetskog fudbalskog prvenstva nije ni od koga izgubila u vremenu igre.