Polufinale FIFA-inog Svetskog Kupa 2014.: Holandija - Argentina

9. jula u brazilskom gradu Sao Paulu odigrala se druga polufinalna utakmica između reprezentacija Holandije i Argentine. 60.000 gledalaca na stadionu svjedočilo je vrlo nervoznoj utakmici.

Polufinale FIFA-inog svetskog kupa 2014.: Holandija - Argentina

U drugom polufinalu publika je vidjela mali fudbal. Prvo poluvrijeme počelo je polako, tim tempom ekipe su igrale čitav meč. Glavnom karakteristikom sastanka možemo nazvati borbu za loptu na svakom dijelu terena. Timovi su stvorili gustoću igrača sa središnje i zadnje linije, što je dovelo do vrlo dosadne igre u napadu napadačkih zvijezda obje momčadi. Kapetan Argentine Lionel Messi još jednom je pokazao da ne može pomoći reprezentaciji na ozbiljnim i značajnim utakmicama. Južnoameričkog napadača Bruno Martin Indy jednostavno je isključio iz igre. Holanđanin se lično brinuo za Argentinca tokom cijelog prvog poluvremena. Čelnici holandske reprezentacije van Persie i Robben takođe nisu blistali svojim nastupom. Možemo reći da su timovi imali minimalni prilaz protivničkom kaznenom prostoru, završavajući opasnim udarcem. Napadima obje ekipe nedostajalo je oštrine.

Prvo poluvrijeme završilo je nezanimljivim, ali nervoznim neriješenim rezultatom bez golova. Argentinci su bili malo željniji pokušati napasti.

U drugoj polovini sastanka Holanđani su za sebe preuzeli teritorijalnu inicijativu. Lopta je bila veća i bolje je držana od strane van Gaalovih napada. Međutim, ovo nije urodilo plodom. Arjen Robben i dalje je bio nevidljiv, van Persie nije uspio, a Sneijder u holandskoj ofanzivi nije mogao smisliti ništa kreativno. Kontranapadi Argentine ne dolaze u obzir. Južnoamerički fudbaleri primjetno su fizički ovisni (što je Europljane učinilo superiornim). Messi i kompanija apsolutno nisu uspjeli. Postojao je osjećaj da Argentina, bez Lionela, jednostavno nije znala upravljati loptom u prvoj liniji.

90 minuta sastanka završeno je nulama na semaforu, što je prouzrokovalo produžetke. U prvom produžetku Nizozemci su imali punu teritorijalnu prednost, ali nije bilo opasnih trenutaka. Drugo dodatno poluvrijeme takođe nije obradovalo navijače golovima. Istina, već na samom kraju Palacio je mogao zabiti loptu u gol Holandije, ali Argentinac nije mogao realizirati opasan izlazak na gol Silissena.

Igrači su odigrali 120 minuta bez postignutih golova, pa je sudbina ulaznice za finale odlučena u sportskoj fudbalskoj lutriji - seriji izvođenja jedanaesteraca. Europljani su izgubili 2 - 4. Nizozemci su prvi pogodili. Od četiri pogotka, samo je dva puta uspio poslati loptu u gol, a dva puta je spasio Argentina Romero. Južnoamerički fudbaleri bili su mnogo precizniji. Sve četiri lopte pogađaju metu.

Konačna pobjeda u izvođenju jedanaesteraca dovodi Argentinu u finale Svjetskog prvenstva. Sada će gledatelji moći vidjeti ponavljanje bitke između Njemačke i Argentine (finale Svjetskog prvenstva 1990. u Italiji) u finalu Svjetskog prvenstva u Brazilu. Holandski igrači bit će zadovoljni utakmicom za treće mjesto u kojoj će se Europljani suprotstaviti Brazilu.