1/8 Finala FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Holandija - Meksiko

29. juna u gradu Fortaleza odigrala se treća utakmica 1/8 finala svjetskog nogometnog kupa u Brazilu. Sastale su se reprezentacije Holandije i Meksika.

Niderlandy - Meksika_

Borba između Holandije i Meksika navijačima je zadala različite emocije. Može se smatrati da je utakmica između rivala bila jedna od najdramatičnijih utakmica svjetskog nogometnog prvenstva.

Sastanak je počeo dobrom brzinom. Štaviše, Meksikanci su nadigrali svog rivala. Vrijedno je reći da su predstavnici CONCACAF zone izgledali bolje u gotovo svim glavnim aspektima nogometa. Holanđani su, po pravilu, koristili duge dodavanja do linije fronta, što nije vodilo ničemu.

Pokazalo se da je prvo poluvrijeme škrto s opasnim bodovnim prilikama, iako je održano pod znakom meksičke dominacije.

Druga polovina sastanka započela je s prednošću Meksikanaca. U odnosu na prvu polovinu sastanka, jedina razlika je u tome što je publika bila svjedok postignutih golova. Već na samom početku drugog poluvremena, u 48. minuti, Meksikanci su napravili ono što više nije izgledalo kao senzacija, već kao obrazac. Giovani dos Santos je šutirao izvan kaznenog prostora i poslao loptu u mrežu holandskog gola. Mexico je poveo 1 - 0. Bilo je to zasluženo. Holandski igrači više nisu pokazivali taj blistavi gol-fudbal koji su holandski navijači mogli gledati na utakmicama u grupi. Već u prvom meču faze doigravanja, Van Gaalovom timu suprotstavio se vrlo organiziran tim.

Meksiko je dao inicijativu Evropljanima nakon postignutog gola. Nizozemci su imali dvije nevjerovatne šuterske prilike, ali meksički golman Ochoa bio je neuporediv. Sastanak se već približavao kraju. Preostalo je nešto više od pet minuta za igru, uključujući sažeto vreme. Međutim, Meksiko nije uspio održati prednost. Nizozemska navala je ipak donijela rezultate.

U 88. minuti, nakon kornera, lopta se odbila do Sneijdera, koji je snažnim udarcem uputio pravo u korner vrata Meksikanaca. U posljednjim minutama Europljani izjednačuju rezultat - 1 -1.

Do raspleta je došlo za nekoliko minuta - u 94. minuti sastanka sudija je odredio penal za Meksikance. Claes-Jan Huntelaer je prišao lopti i postigao pobjednički gol.

Holandija nije pobijedila, natjerali su je u posljednjim minutama sastanka. Sada Holanđani čekaju svog rivala u četvrtfinalu, koji će biti pobjednik para Kostarika - Grčka. Meksikancima je jako žao. Bila je to divna ekipa, koju je bilo zadovoljstvo gledati. Predstavnici Srednje Amerike pratili su Čileance - ovi timovi putuju kući.