Ekipne Igre S Loptom: Rukomet

U moderno doba postoje razne igre s loptom: košarka, odbojka, fudbal i druge. Pravila se mogu razlikovati, ali suština je za sve ista - borba za cilj. Ovi sportovi su prilično poznati. Na primjer, postoji bezbroj ljubitelja nogometa ili košarke. Postoji još jedan sport koji može privući pažnju gledatelja zainteresovanog za timska takmičenja u loptama. Ovo je rukomet.

Ekipne igre s loptom: Rukomet

Etimologija riječi rukomet je jednostavna. Dakle, ruka se s engleskog prevodi kao ruka, a lopta je lopta. Shodno tome, rukomet se igra s loptom. Razlika između rukometa i netbola je u tome što se u prvom obliku daje gol, a ne prsten. Rukomet se naziva i rukometnom igrom.

Dok se utakmice nogometa ili odbojke na pijesku mogu igrati na otvorenom, rukomet je dozvoljen samo u zatvorenom. Područje za ovaj sport ima vlastitu veličinu 40 puta 20 metara. Loptu težinu 425-480 g koriste muškarci, ali težina projektila za žene iznosi 325-380 grama. Utakmica uključuje dva poluvremena, svako sa po 30 minuta. Pauza između poluvremena 10 minuta.

Cilj sportske igre je ubacivanje lopte u protivnički gol. Ne možete se približiti cilju bliže od šest metara i baciti ga, u suprotnom se cilj neće računati. Igrači terena igraju loptu rukama. Pobjeđuje tim s najviše golova. Golman ekipe može braniti gol bilo kojim dijelom tijela.

Ako dođe do izjednačenja u meču nakon isteka dva poluvremena, dodijelit će se dva dodatna produžetka od 5 minuta. U slučaju jednakog rezultata, određuje se još jedno poluvrijeme, a ako nakon njega bude izjednačeno na semaforu, bit će dodijeljena serija slobodnih bacanja i obje momčadi će sa sedmerca izvršiti 5 udaraca prema protivničkom golu. marka.

U moderno doba postoje profesionalne rukometne lige. Održavaju se ozbiljni veliki turniri u ovom sportu. Kao što su svjetska i evropska prvenstva.

Ovim sportom se bave i muškarci i žene. Rukomet je dio programa Ljetnih olimpijskih igara.