Pregled Utakmice PSV Eindhoven - CSKA

Moskovski fudbalski klub CSKA imao je 8. decembra završni sastanak u grupnoj fazi UEFA Lige šampiona 2015-2016. Suparnici optužbama Leonida Sluckog bili su nogometaši holandskog PSV-a iz Eindhovena.

Pregled utakmice PSV Eindhoven - CSKA

Prije posljednjeg šestog kola Lige prvaka 2015-2016, igrači CSKA izgubili su sve šanse za plasman u grupu. Međutim, treće mjesto omogućilo bi "timu vojske" da u proljeće evropske sezone uđe sa trećeg mjesta. Takav rezultat omogućio bi CSKA-u da igra u 1/16 utakmica UEFA-ine Lige Evrope. Da bi se postigao ovaj rezultat, bilo je potrebno poraziti PSV.

Moskovski „CSKA“pre početka sastanka imao je određenih problema sa sastavom. Propustio je utakmicu zbog ozljeda Vasilij Berezutski (njegovo mjesto u centru obrane zauzeo je Aleksej Berezutski), desni bek Mario Fernandez (Kirill Nababkin izašao je s desnog boka) i plejmejker Roman Eremenko.

Početak sastanka protekao je uz malu prednost PSV-a. Kroz Nababkinov bok Nizozemci su iznova i iznova napadali. Međutim, ovo nije uspjelo. Fudbaleri CSKA nisu pokazali oštar kontranapadski fudbal. Štićenici Sluckog u prvom poluvremenu nisu imali očite golove.

Sredinom prvog poluvremena utakmica se izjednačila, ali sama utakmica održana je u istom nesmetanom ritmu. Tek u poslednjoj trećini poluvremena, Luc De Jung, kapiten Eindhovena, imao je pravu golgetersku priliku. Napadač PSV-a uputio je kraj servisa s desnog boka, ali je iz najpovoljnije pozicije sa nekoliko metara pogodio pravo u ruke Akinfeeva. To je bio jedini udarac u metu na vrata "vojske" u prvom poluvremenu. U 36. minuti Zoran Tošić uzvratio je jednim udarcem u gol PSV-a. Nakon opasnog slobodnog udarca s desnog boka, Tošić je zavrtio loptu u gornji gornji ugao, ali je golman holandskog prvaka spasio svoj tim.

Prvo poluvrijeme završilo se neriješeno bez golova. Nizozemci su imali nekoliko posto više statistike posjeda, s jednim udarcem u gol na svakoj strani. Jedini žuti karton dobio je igrač CSKA Pontus Wernbloom. Samo je statistika kornera išla u prilog „vojsci“(4 naspram 2).

Drugo poluvrijeme započelo je istim nesmetanim tempom. Publika do tada nije vidjela oštre napade. Na terenu je borba za vlast postala češća, što je podrazumijevalo kršenje pravila s naknadnim upozorenjima. U 75. minuti utakmica je eksplodirala. Dosuđen je penal za gol domaćina za vrlo kontroverzan prekršaj u kaznenom prostoru Eindhovena nad Zoranom Tošićem. Sergei Ignashevich prišao je lopti. Bek CSKA vješto je bacao fudbalsku školjku i golmana u različite uglove. CSKA je poveo 1-0.

Nakon što su primili loptu, domaćini su odmah požurili da se nadoknade i to im se isplatilo. Već u 78. minuti, nakon previranja u sjedištu CSKA, lopta se odbila do kapitena PSV-a. Luc De Jung sa nekoliko metara pogodio je vrata "vojske". Semafor je osvijetlio neriješeno.

Holanđani su bili željni postići više i njihova marljivost je nagrađena. U posljednjih deset minuta sastanka, veznjak PSV-a Davey Propper dobio je dobar udarac sa linije slobodnih udaraca. Veznjak je vješto pospremio loptu u korner Akinfeevovih vrata.

Na kraju meča Tošić je imao priliku da se nadoknadi. Već u fiksnom roku "CSKA" je dobio pravo na opasan slobodan udarac. Međutim, rezultat na semaforu se nije promijenio sve do posljednjeg zvižduka.

Tako je CSKA izgubio 1-2, što je uskratilo igrače Slutska za učešće u evropskim takmičenjima. Fudbaleri PSV Ajndhovena sada će se morati pripremiti za doigravanje Lige prvaka.