Ko Je Osvajao Medalje U Gađanju Puškom

Takmičenja u streljaštvu održana su na Olimpijskim igrama u Londonu od 4. do 13. dana (28. jula - 6. avgusta). Za to vrijeme odigrano je 15 kompleta nagrada, od kojih su 5 pucači odnijeli kući - 8 muškaraca i 6 žena dobilo je olimpijske medalje. Kinezi, Amerikanci i Italijani dobili su po dvije nagrade, a još 9 zemalja po jednu. Rusi, nažalost, nisu ništa dobili.

Ko je osvajao medalje u gađanju puškom

Natjecanja u streljaštvu održana su na strelištima u kasarni Royal Artillery u jugoistočnom Londonu, u Woolwichu. Prvog dana takmičenja u streljaštvu, 28. jula, odigrane su dvije serije nagrada, a jedna od njih podijeljena je među ženama koje su pucale iz vazdušne puške na udaljenosti od 10 m. Od 56 sportista, osam djevojčica stiglo je do finala, uključujući jednu od dvije Ruskinje - Dariju Vdovinu, koja je pokazala treći rezultat. Ali nije uspjela da se takmiči za nagrade - Kineskinja I Sylin postala je prvakinja i vlasnica prve zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu. Njena zemljakinja Yu Dan postala je treća, a Poljakinja Silvija Bogatskaja osvojila je srebrnu medalju.

U drugoj ženskoj disciplini, djevojke su morale pogoditi metu puškom na udaljenosti od 50 m iz tri različita položaja. Na ovom takmičenju najbolja je bila Amerikanka Jamie Lynn Gray, a pored nje na postolju bile su Ivana Maksimovič iz Srbije (2. mesto) i Adela Sykorova iz Češke (3. mesto). Kod muškaraca, Italijan Niccolo Campriani pobijedio je na istom takmičenju, ispred srebrnog medalja Kim Jong Hyun iz Južne Koreje i trećeg Amerikanca Matthewa Emmonsa. Zanimljivo je da je Emmons, dobitnica dvije prethodne nagrade na Olimpijadi, u braku s Catherine Emmons, također olimpijskom prvakinjom i nositeljicom svjetskog rekorda u pucanju iz pušaka. Ali ona igra za češki olimpijski tim i postala je četvrta u ženskoj konkurenciji.

Italijan Niccolo Campriani, koji je već osvojio zlato, takmičio se za drugu nagradu u streljanju na 10 metara i mogao je postati drugi, izgubivši od Rumunja Alina Đorđa Moldovjana. A treće mjesto u ovoj disciplini zauzeo je Gagan Narang iz Indije. Muškarci na ovoj olimpijadi imali su još jednu vježbu više od djevojčica - na udaljenosti od 50 m gađali su skloni. Najbolji od svih bio je Bjelorus Sergej Martynov, koji je pobijedio Lionela Koksa iz Belgije i Slovenca Raimonda Debevetsa.

Učinak ruske pušačke ekipe u puščanim disciplinama (i u svim ostalim) može se smatrati vrlo neuspješnim - niko osim Vasilija Mosina, koji je postao treći u gađanju glinenih golubova, nije se mogao popeti na olimpijski postolje.