Ljetni Olimpijski Sportovi: Vaterpolo

Po prvi put pravila timske igre loptom u bazenu formulisao je Englez William Wilson. Pritom je pokušao simulirati vodeni analog ragbija. Vaterpolska pravila dobila su svoj moderni oblik 80-ih godina XIX veka, a oživljavanjem tradicije redovnog održavanja Olimpijskih igara brzo su zauzela stalno mesto u svom programu za novi sport.

Ljetni olimpijski sportovi: Vaterpolo

Cilj svake od dvije momčadi od osam igrača je postići više golova u protivnički gol nego pustiti u svoje. Vrata duga tri metra plutaju na suprotnim stranama bazena na udaljenosti ne većoj od 30 metara jedna od druge i uzdižu se gotovo metar iznad vode. Pravila također strogo reguliraju metode oduzimanja lopte protivniku, a za njihovo kršenje postoje uklanjanja u trajanju od 20 sekundi - plivači čekaju u vodi, u posebno određenom kutu bazena. Ukupno vrijeme igre - 32 minute - podijeljeno je u četiri poluvremena, a sudija koji ga broji zaustavlja štopericu kada lopta nije u igri (priprema za slobodna bacanja, zauzimanje pozicija nakon postignutog gola, itd.).

Ovaj sport se odavno pojavio u olimpijskom programu - već u drugim ljetnim igrama 7 timova je učestvovalo na vaterpolo turniru. Istina, tada se nije poštovao princip "jedna zemlja - jedan tim", pa su, na primjer, bronzane medalje dodijeljene dvjema francuskim momčadima odjednom. A prvi olimpijski prvaci bili su predstavnici matične države ovog sporta - Britanci su u finalu pobijedili Belgijance.

Na III ljetnim olimpijskim igrama turnir u vaterpolu smatran je egzibicionim - na njemu je učestvovalo nekoliko američkih timova. A počevši od sljedećih igara, održanih 1908. godine u Londonu, takva se natjecanja održavaju redovito. Žene su stekle pravo učešća u ljetnim igrama i ovom sportu samo stotinu godina nakon debija u vaterpolu na Olimpijskim igrama - prvi ženski turnir održan je 2000. godine u Sydneyu.

Te godine su obje ruske ekipe osvojile medalje - žene su osvojile bronzane medalje, a muškarci su izgubili od mađarske ekipe u finalnom meču. Na narednoj olimpijadi naši muškarci takođe nisu izašli na postolje - osvojili su bronzane medalje. Još nemamo drugih nagrada u ovom sportu, ali muška reprezentacija SSSR-a ima ih 7. Mađarski olimpijci dominiraju u ovom sportu - postali su prvi devet puta, a tri puta zauzeli su druge dvije stepenice olimpijskog postolja.