Koji Je Postao Paraolimpijski Prvak U Rusiji

XIV Letnje paraolimpijske igre održane su u Londonu od 29. avgusta do 9. septembra 2012. U njima je učestvovalo skoro 4.200 sportista sa invaliditetom iz 166 zemalja, koji su se takmičili za 503 kompleta nagrada u 20 sportova. Rusi su vrlo uspješno igrali u Londonu, značajno poboljšavši rezultate koje je naš tim pokazao na prethodnim utakmicama prije četiri godine.

Koji je postao paraolimpijski prvak u Rusiji

Na prethodnim Paraolimpijskim igrama u Pekingu, ruski sportisti u neslužbenom poretku medalja bili su osmi sa 63 medalje, od kojih 12 zlatnih. Rezultati ove paraolimpijske igre - 102 medalje i drugo ukupno timsko mjesto po ovom pokazatelju. Najveći broj nagrada - 46 - zemlji su donijeli paraolimpijski sportisti, koji su se 19 puta mogli popeti na najvišu stepenicu postolja, 12 puta su bili drugi, a 15 puta treći.

Trkač Evgeny Shvetsov iz Mordovije postao je trostruki prvak - pobijedio je na udaljenostima od 100, 400 i 800 metara, postavljajući pritom nove svjetske i paraolimpijske rekorde. Njegova kolegica Elena Ivanova postigla je sličan rezultat - njene zlatne medalje osvojene su na daljinama od 100, 200 metara i u štafeti 4 x 100 metara. Margarita Goncharova učestvovala je u zlatnoj štafetnoj trci sa njom, koja je skupila kolekciju od tri najviše i jedne srebrne medalje paraolimpijskih igara u Londonu. Štaviše, dodala je zlato u skoku u dalj na tri medalje u trkačkim disciplinama.

Standardni nosilac ruske reprezentacije na ceremoniji otvaranja bio je Aleksej Ashapatov, koji je prije 10 godina izgubio nogu, prvak prethodnog paraolimpijskog sportskog foruma u Pekingu. U Londonu je potvrdio svoju superiornost u bacanju kugle i bacanju diska, postavivši novi svjetski rekord u drugoj disciplini. Skakač u dalj Gocha Khugaev iz Sjeverne Osetije osvojio je jednu zlatnu medalju, ali je aktualno svjetsko dostignuće pobijedio tri puta zaredom.

Veoma značajan doprinos u nastupu ruske reprezentacije dao je tim plivača - osvojili su 42 nagrade - 13 zlatnih, 17 srebrnih i 12 bronzanih. U ovom obliku istakla se Oksana Savchenko iz Baškirije - ima pet najboljih mjesta i jedan svjetski rekord. Sada je Oksana osmostruka paraolimpijska prvakinja. Ukupno su ruski plivači u Londonu mogli šest puta obnoviti najviša svjetska dostignuća.

Strijelci Timur Tuchinov, Oleg Shestakov i Mikhail Oyun zauzeli su cijeli postolje u pojedinačnim takmičenjima. I nekoliko dana kasnije, svi su u svoju kolekciju dodali još jedno zlatno priznanje za pobjedu na timskom takmičenju u ovom sportu.

Ruski paraolimpijci, za razliku od Kineza koji su osvojili najveći broj medalja, učestvovali su u samo polovini disciplina predstavljenih na forumu. Stoga nacionalni tim sportista s invaliditetom ima vrlo dobre izglede za rast za narednu Paraolimpijsku utakmicu.