FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kako Su Igrale Reprezentacije Nigerije I Bosne I Hercegovine

21. juna Cuiaba je bila domaćin odlučujuće utakmice za timove Nigerije i Bosne i Hercegovine u drugom kolu FIFA-inog svjetskog prvenstva u Brazilu. Obje ekipe u prvim mečevima pokazale su ne najbolji rezultat: Nigerija je remizirala, a Bosna izgubila. Stoga im je utakmica u Cuiabi bila presudna u smislu borbe za prolazak u sljedeću fazu turnira.

FIFA-in svjetski kup 2014.: kako su igrale reprezentacije Nigerije i Bosne i Hercegovine

Nigerijci i Bosanci imali su priliku, nakon što su međusobno pobijedili, osvojiti prva tri boda na turniru, što bi zadržalo nadu u plasman u sljedeću fazu Svjetskog kupa. Utakmica nije započela najbržim tempom. Treba napomenuti da je grad Cuiaba najtopliji od svih gradova koji su domaćini utakmica Svjetskog kupa u Brazilu. Međutim, najvjerojatnije nije vrućina utjecala na nedostatak zapanjujućeg tempa. Utakmica je bila vrlo važna, pa su timovi pokušavali igrati s pogledom na svoj gol, uklanjajući greške.

Na 20 minuta susreta Bosanci postižu gol. Džeko je, primivši prekrasan pas iz dubine polja, upao u kazneni prostor i pogodio gol. Međutim, linijski sudija podigao je zastavu, pozivajući na ofsajd poziciju. Ponavljanje je jasno pokazalo da je sudija s Novog Zelanda grubo pogriješio. Zapravo je od Bosanaca primio čisti gol.

Bosanski navijači nadali su se da će pravda prevladati u igri. Međutim, to se nije dogodilo. U 29. minuti Peter Odemwingie pogodio je vrata nakon dodavanja do Eminike. Potonji je zabio lijevi bok bosanske odbrane i dao pas Peteru koji je poslao loptu između nogu bosanskog golmana. Prvo poluvrijeme završeno je minimalnom prednošću Afrikanaca.

Nakon pauze, bosanski igrači pokušali su otići do vrata Nigerijaca. Međutim, Europljani nisu uspjeli napasti akcije. Igrači Nigerije mogli su sredinom drugog poluvremena stvoriti opasnu šansu za pogodak. Bosnu je spasio golman, štoviše, dva puta. Prvo je Begović odbio opasan udarac, a onda je, u nastavku napada Afrikanaca, poništio izlazak na gol napadača Nigerije.

Evropljani su propustili najrealniju priliku za povratak u posljednjim sekundama meča. U završnom napadu Edin Džeko je iz najpovoljnije situacije dobio priliku da se probije na gol sa prolaza kaznenog prostora Nigerije. Međutim, Afričane je spasio golman, a potom i stativa.

Konačni rezultat 1 - 0 u korist Nigerije šalje Bosance da spakuju kofere, a Afrikanci imaju dobre šanse da se izvuku iz grupe F.