Tamo Gdje Su Održane Zimske Olimpijske Igre 1984. Godine

XIV Zimske olimpijske igre održane su od 8. do 19. februara 1984. godine u gradu Sarajevu, glavnom gradu Republike Bosne i Hercegovine, koji je bio dio tadašnje jedinstvene države Jugoslavije. 1.272 sportista iz 49 zemalja borilo se za medalje u 7 sportova.

Tamo gdje su održane Zimske olimpijske igre 1984. godine

Tokom razmatranja prijave za Zimske olimpijske igre, Sarajevo je imalo vrlo jake konkurente: japanski grad Sapporo i švedski grad Geteborg. Sapporo je već bio domaćin Zimskih olimpijskih igara 1972., pa su Japanci uporno tvrdili da mogu uspješno koristiti i postojeću infrastrukturu i akumulirano iskustvo održavanja tako velikih i važnih natjecanja. Ipak, u drugom krugu glasanja Sarajevo je pobijedilo sa 39 glasova protiv 33 za Sapporo. Službena maskota Olimpijskih igara je slatko vuče Vučko.

Reprezentacija SSSR-a na ovim igrama smatrana je glavnim favoritom za pobjedu u ekipnom takmičenju. Posebno smo se radovali pobjedi hokejaške reprezentacije, jer su na prethodnim Olimpijskim igrama u Lake Placidu naši hokejaši u završnom dijelu turnira senzacionalno izgubili od američke ekipe, koja je bila superiorna u svim pogledima. Ova igra je ušla u istoriju kao "Čudo na ledu". I činilo se da će se očekivanja ostvariti, reprezentacija SSSR-a je svoj nastup odmah započela pobjedom: već prvog dana takmičenja skijaš Nikolaj Zimjatov osvojio je zlatnu medalju na daljini od 30 km. Ali na kraju je reprezentacija SSSR-a zauzela tek drugo mjesto u ukupnom plasmanu ekipa, osvojivši 25 medalja - 6 zlatnih, 10 srebrnih i 9 bronzanih. U odnosu na prethodne Olimpijske igre u Lake Placidu, gdje je osvojeno 10 zlatnih medalja, ovo je bio prilično slab rezultat.

Utjeha mi je bila činjenica da su naši hokejaši bili među osvajačima zlatnih medalja. Prvo mjesto osvojila je reprezentacija DDR-a koja je dobila 9 zlatnih, 9 srebrnih i 6 bronzanih medalja. Tim SAD završio je treći sa 4 zlatne i 4 srebrne medalje.

Generalno se pokazalo da je organizacija Olimpijskih igara na visokom nivou, igre su se održavale u zaista sportskoj atmosferi. Lokalno stanovništvo se prema članovima sportskih delegacija odnosilo iskreno srdačno. Ukratko, Olimpijske igre u Sarajevu bile su prava proslava sporta i mira.