Kakva Je Bila Olimpijska Igra 1924. U Parizu

1924. u Parizu su organizovane Olimpijske igre. Po drugi put je francuska prijestonica postala mjesto održavanja ovih sportskih događaja, pobijedivši Barselonu, Rim, Los Angeles, Prag i Amsterdam u konkurenciji za igre.

Kakva je bila Olimpijska igra 1924. u Parizu

1924. godine u igrama su učestvovale 44 zemlje. Njemačkoj je još uvijek bilo zabranjeno sudjelovanje u olimpijskom pokretu zbog svoje agresije tokom Prvog svjetskog rata. Sovjetski tim takođe nije mogao prisustvovati takmičenju zbog nepriznavanja ove države od strane većine zemalja na svetu. Zemlje kao što su Estonija, Letonija, Litvanija, Haiti, Ekvador, Irska, Meksiko i Urugvaj prvi put su poslale svoje sportiste na igre. Najveći broj sportista došao je iz Francuske.

Na ovim Olimpijskim igrama već ste mogli vidjeti mnoge atribute koji su sada postali sastavni dio takvih natjecanja. Održane su ceremonije otvaranja i zatvaranja igara u kojima je učestvovao predsjednik Francuske. Pojavila se olimpijska deviza koja zvuči kao "Brže, više, jače!" Igre su privukle veliku publiku i njihova organizacija se uspjela isplatiti. Postepeno, Olimpijada postaje ne samo sportski događaj, već i svojevrsna demonstracija nivoa razvijenosti zemlje u kojoj se održava.

Međutim, igre iz 1924. godine bile su vrlo različite od današnjih. Na primjer, žene su se mogle natjecati u ograničenom broju disciplina. Od 19 sportova, učestvovali su samo na takmičenjima u ronjenju, plivanju, mačevanju i tenisu.

Prvo mjesto na neslužbenom ekipnom turniru zauzele su Sjedinjene Države. Najviše rezultata pokazali su američki atletičari i atletičari - trkači i skakači. Takođe, nekoliko zlatnih medalja osvojili su plivači i teniseri, i muškarci i žene.

Finska momčad postala je druga sa značajnom razlikom. Trkač Paavo Nurmi osvojio je 5 od 14 zlatnih medalja za ovu zemlju, kako u trci pojedinačno, tako i kao dio tima u štafeti.

Treći je bio domaćin turnira - Francuska. Predstavljala je najjači tim biciklista i dizača tegova na Olimpijskim igrama.