Muška Biatlonska Ekipa Uzela Je Zlato U štafeti

Ruska biatlonska reprezentacija 30 godina nije osvajala zlatne medalje u štafetama. Na Olimpijskim igrama u Sočiju uspjeli su dokazati da je njihov tim najbolji u ovoj vrsti programa.

Štafeta pobjednici

Uoči završnog dana Olimpijskih igara u Sočiju, ruski biatlonci mogli su istinski obradovati svoje navijače. Muška ekipa osvojila je zlatnu medalju u najprestižnijoj trci - štafeti. Ista pobjeda pomogla je ruskom timu da zauzme vodeće prvo mjesto u poretku medalja.

Pokazalo se da je ova trka bila vrlo zabavna, jer se spor oko medalja nastavio do zadnjeg minuta takmičenja. Tokom cijele trke čelnici su se često mijenjali, uostalom, biatlon nije predvidljiv sport. Ispostavilo se da je zlatna medalja bila prva olimpijska medalja u štafeti za Rusiju. Zaista, posljednji put takvu medalju osvojili su samo sovjetski sportisti 1988. godine u Calgaryju.

Prvi je trčao Aleksej Volkov, koji je mogao pokazati dobar potez i nije pustio vođe trke - Norvežane, koji su samopouzdano vodili do četvrte faze štafete. Zbog promašaja tokom drugog gađanja, Volkov je završio petnaesti, međutim, prolazeći štafetu, uspio je smanjiti zaostatak na 16 sekundi.

Drugi ruski biatlonac bio je Evgeny Ustyugov, koji je završio 24 sekunde zaostatka. U tom se trenutku činilo da će Norvežani definitivno dobiti svoju zlatnu medalju, pogotovo jer su olimpijski prvaci Bjoerndalen i Svendsen već trčali u posljednje dvije etape.

Treća etapa povjerena je izvođenju Dmitrija Mališkoa, koji ove sezone nije bio previše stabilan. Pokazalo se da mu je ova utrka bila uspješna, jer je uspio savladati vatrene linije gotovo besprijekorno, a pokazao je i dobar potez. Malyshko je treću palicu predao Shipulinu, izgubivši 16 sekundi od vođe.

Anton Shipulin postao je pravi heroj u ovoj trci. Uprkos dva kaznena udarca u prvom strelištu, uspio se koncentrirati i pucati čisto s tribine. Uz to, nije priznao prelazak sa njemačke Shemp, koja je prva napustila streljanu. Jedan i po kilometar prije cilja, Shipulin je uspio zaobići njemačkog sportistu, a u cilju je dao sve od sebe da dobije tako dugo očekivanu medalju.

Predstavnici Njemačke postali su srebrni u štafeti, a Austrijanci bronzu. Vrijedno je napomenuti da je muška biatlonska ekipa izvela ukupno 8 penala, što je znatno više od timova iz drugih zemalja.