1/8 Finala FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Belgija - SAD

Finalna utakmica 1/8 finalne faze FIFA-inog svjetskog kupa odigrala se u brazilskom gradu El Salvadoru. Reprezentacije Belgije i SAD borile su se za pravo igranja u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

1/8 finala FIFA-inog svjetskog prvenstva 2014: Belgija - SAD

U prvom poluvremenu favorizacija Belgijanaca nije se u potpunosti osjetila. Američki tim praktično nije bio inferioran u odnosu na mlade nadarene Evropljane.

Jedan od najopasnijih trenutaka prvog poluvremena bila je epizoda na samom početku sastanka. Već u prvoj minuti, belgijski igrač sa povoljne točke provjerio je golmana Howarda, ali je ovaj blokirao loptu u golu. Tada se igralo uz malu prednost belgijskog tima. Nekoliko puta Amerikance je spasio golman Howard. Američki igrači pokušali su opasno kontranapadati, ali to nije donijelo opipljive rezultate - brojevi na semaforu se nisu promijenili.

Prvo poluvrijeme završilo se neriješeno bez golova.

U drugom dijelu belgijski tim je značajno dodao. Sada je prednost u klasi belgijskih igrača utjecala na samu utakmicu. Europljani su imali nekoliko vrlo dobrih prilika za postizanje golova za Amerikance, ali vratar Howard je radio čuda. U jednoj od epizoda američki tim spasio je prečka. Belgijci su uputili više od dvadeset hitaca prema golu američkog tima. Činilo se da se sprema gol, ali 90 minuta sastanka publici nije dalo postignute golove. Američki igrači izdržali su produžetke.

U produžetku, već u 93. minuti, Amerikanci su ipak priznali. Kevin de Bruyne pucao je u veličanstvenog Howarda izvan kaznenog prostora. Belgija je vodila 1 - 0.

Nakon postignutog gola, ekipa Wilmotsa se tu nije zaustavila. Romelu Lukaku, koji je ušao kao zamjena u produžetku, udvostručio je vodstvo Europljana u 105. minuti - 2 - 0. Sad se činilo. da će Belgija mirno dovesti utakmicu do pobjede, ali su evropski navijači morali biti prilično nervozni u drugom produžetku.

Američki tim odlučio je krenuti u juriš na protivnički gol posljednjim dijelom snage. Devetnaestogodišnji Julian Green u 107. minuti vratio je jedan gol. Nakon toga, Evropljani su postali primetno nervozni. Amerikanci su imali priliku da se vrate. Ali oni to nisu mogli.

Konačni rezultat sastanka je 2 - 1 u korist ekipe Belgije, koja će sada igrati u četvrtfinalu sa reprezentacijom Argentine. Amerikanci se apsolutno nemaju čega sramiti - tim je uspješno nastupio na turniru, nakon čega igrači mogu kući podignute glave.