Kako Je Ruska Nacionalna Hokejaška Reprezentacija Nastupila Na Svjetskom Prvenstvu 2012. Godine

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2012. održalo se od 4. do 20. maja. Igre su održane u dvije susjedne države: Finskoj i Švedskoj, tačnije u njihovim glavnim gradovima - Helsinkiju i Stockholmu.

Kako je ruska nacionalna hokejaška reprezentacija nastupila na Svjetskom prvenstvu 2012. godine

Šesnaest reprezentacija podijeljeno je u dvije skupine: Rappu N, koji je odigrao mečeve pripremne faze na ledu Hartwall Arene u Helsinkiju, i Skupinu S (u kojoj je bila i ruska reprezentacija) koja je igrala preliminarnu fazu u Globe Areni u Stockholmu. Prema rezultatima utakmica, doigravanje su izborile sljedeće ekipe: iz grupe H - reprezentacije Kanade, SAD-a. Finska i Slovačka, iz grupe S - timovi iz Rusije, Švedske, Češke i Norveške. Ruska reprezentacija jedina je dobila svih 7 utakmica u preliminarnoj fazi.

Tada je naša ekipa u četvrtfinalu dosljedno igrala mečeve s norveškom reprezentacijom, pobijedivši rezultatom 5: 2, i s finskom reprezentacijom u polufinalu, pobijedivši rezultatom 6: 2. U završnom završnom susretu trebalo je da igra sa reprezentacijom Slovačke, koja je u četvrtfinalu savladala Kanađane (4: 3), a u polufinalu - Čehinje (3: 1).

Utakmica za zlatne medalje odigrala se 20. maja na ledu Hartwall Arene. Stadion je bio ispunjen do kraja. Ruska reprezentacija smatrana je nedvosmislenim favoritom, ali Slovake nikada nije trebalo potcijeniti. Sama činjenica da su stigli do finala, pobijedivši tako zastrašujuće rivale poput Kanađana i Čeha, puno je govorila.

A Slovaci su odmah dokazali da su vrlo odlučni. Već u drugoj minuti prvog perioda otvorili su račun! Kapiten njihove reprezentacije Z. Haro iznenadio je našeg golmana snažnim bacanjem s plave linije. Takav početak mogao je obeshrabriti bilo koga, ali, zaslugom naših igrača, nisu se zbunili, preuzeli inicijativu i počeli stvarati opasne trenutke na vratima slovačkog tima. U 10. minuti Datsyuk je dao precizan pas na daljinu do Ovechkina, upao je u zonu i napravio dodavanje s lijeve strane do Semina, koji je ubacio pak u golmanov golman Laco. Drugi dio perioda održan je u napadima na dvije oštrice, timovi su na odmor otišli s istim rezultatom 1: 1.

U 6. minuti druge dionice naši hokejaši postigli su drugi gol, Perezhogin je postigao pogodak. A u 14. minuti rezultat je postao 3: 1, kada su Tereščenko i Širokov vješto realizirali izlaz dva na jedan. Nakon samo dvije minute, pak je ponovo uletio u vrata Laca nakon bacanja Semina, koji je izašao jedan na jedan sa slovačkim golmanom.

Naši hokejaši "uhvatili su hrabrost", i premda su se Slovaci tvrdoglavo opirali, kontranapadajući, ishod meča već je bio jasan. U trećem periodu ruska reprezentacija postigla je još dva pogotka za Slovake, primivši jedan kao odgovor kada je igrala u manjini. Konačni rezultat je 6: 2 u našu korist. Bila je to vrlo lijepa i zaslužena pobjeda! Svi sportski komentatori jednoglasno su primijetili visok nivo našeg tima, koji protivniku nije ostavljao nikakve šanse.