Liga Evrope 2015-2016: Pregled Utakmice Fenerbahce - Lokomotiv

Utakmice UEFA Lige Evrope 1/16 počele su 16. februara. Za ruske ljubitelje nogometa prvo sučeljavanje u doigravanju bilo je od posebnog interesa. Glavni grad "Lokomotiv" otišao je u Istanbul da se suprotstavi "Fenerbahčeu".

Liga Evrope 2015-2016: pregled utakmice Fenerbahce - Lokomotiv

Suprotno očekivanjima nekih fudbalskih stručnjaka, utakmica između Fenerbahčea i Lokomotive započela je mirnim tempom. Turski nogometaši nisu vršili pritisak preko terena, kao što je obično slučaj kod domaćina. Prvih petnaest minuta sastanka zapamćeno je po samo jednoj prilici za postizanje pogotka. Napadač "Fenerbahčea" Robin Van Persie sa šarniranim bočnim dodavanjem nije uspio ubaciti loptu u gol. Nakon toga, Turci su nastavili koristiti bočne krme, od kojih je jedna još uvijek okrunjena golom.

U 18. minuti utakmice veznjak Fenerbahčea Souza odgovorio je na nadstrešnicu u golmanskom prostoru. Igrač istanbulskog kluba glavom je poslao loptu do gola "Loka". Guilherme nije imao priliku parirati udarcu, ali vratar Lokomotive nije igrao na izlazu u trenutku samog servisa, što je predodredilo otvaranje rezultata u gemu.

Nakon postignutog gola, igra se smirila. Fudbaleri Lokomotive nisu uspjeli značajno dodati napad prije pauze, što je ukazivalo na slabu spremnost kluba za nastavak sezone. Turski fudbaleri takođe nisu stvarali pogotke na vratima Moskovljana, iako su imali jasnu teritorijalnu prednost.

U drugom dijelu nije došlo do kvalitativnog poboljšanja igre Lokomotive, a igrači Fenerbahčea nastavili su naglašavati ugrožavanje protivničkog gola feedovima konja u kaznenom prostoru. Teritorijalno su turski igrači nadmašili rivala. U svim redovima "Fenerbahče" je izgledao jače od ruskih igrača.

Sasvim logičan ishod drugog poluvremena bio je drugi pogodak protiv Guilhermea, koji je postigao isti Souza. Brazilac je ponovio udarac iz vratarevih ograničenja nakon šarnirskog dodavanja. Semafor je zasvijetlio razočaravajućih 2: 0 ne u korist domaćina. Souza je postigao drugi pogodak u 72. minuti.

Nakon promašene lopte, Loko je izgledao oskudno i tupo u napadu. Domaći tim je mogao postići gol. To je bilo posebno alarmantno već u kompenziranom vremenu. Međutim, golman Guilherme i prečka igrali su za goste.

Konačni rezultat utakmice 2: 0 u korist "Fenerbahčea" odražavao je stvarnu prednost domaćina. Sada će napadači Igora Čerevčenka za tjedan dana imati uzvratni meč u Moskvi.