FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kako Je Francuska Pobijedila Švicarsku

Brazilski grad El Salvador bio je počastvovan domaćinom meča između reprezentacija Francuske i Švajcarske u drugom kolu svjetskog fudbalskog prvenstva. Obje momčadi izborile su pobjede na početku turnira, pa je meč koji je razmatran bio važan sa stanovišta borbe za prvo mjesto u E kvartetu na FIFA-inom svjetskom kupu.

FIFA-in svjetski kup 2014.: kako je Francuska pobijedila Švicarsku

Utakmica između reprezentacija Francuske i Švicarske postala je najproduktivnija do sada na turniru. Ukupno je na meču postignuto sedam golova.

Francuzi su bili solisti u prvom poluvremenu. Počeli su aktivno i do 18. minute uspjeli postići dva pogotka. Prvo je nakon udarca iz ugla zabio gol Oliviera Girouda u 17. minuti, a minutu kasnije Blaise Matuidi ponovo je uznemirio švicarskog golmana. Francuska je vodila 2 - 0, i to lako i prirodno. Ubrzo su svjetski prvaci 1998. imali pravo na penal, ali Benzema nije uspio postići treći gol - prvo je vratar spasio, a onda je francuski reprezentativac pogodio okvir na cilju. Ovaj događaj trebao je razveseliti Švicarce, ali umjesto toga propustili su još. U nekoliko dodavanja Francuzi su u 40. minuti organizirali brzi kontru, koja je završila novim pogotkom. Uvaženi Mathieu Valbuena. Tako su Francuzi do pauze već osigurali ugodnu prednost.

Veselo je počelo i drugo poluvrijeme. Bilo je još više postignutih golova. Prvo su Francuzi dva puta zabili, postigavši potpuno nepristojan rezultat - 5 - 0. Benzema je, nakon čudesnog dodavanja Pogbe, postigao svoj treći gol u 67 minuta i sustigao najbolje strijelce turnira. A u 73. minuti Sissoko je konačno razočarao sve navijače Švicarske.

Na kraju meča publika je vidjela još dvije lopte. Istina, sada su se istakli Švajcarci. Prvo je Blerim Dzhemili slobodnim udarcem izbacio jedan gol. To se dogodilo u 81 minuti. Tada su, šest minuta kasnije, Švajcarci uspjeli postići više. Cilj se pokazao vrlo lijep. Granit Jaka je nakon odličnog dodavanja iz dubine polja s prvim dodirom u letu poslao loptu u gol. Tako su Švicarci zasladili gorčinu poraza, ali konačni rezultat na semaforu 2-5 ne može biti zadovoljavajući za njih.

Francuska osvaja šest bodova i postaje jedini vođa grupe E nakon dva kola, Švicarskoj su ostala tri boda.