1/8 Finala FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Argentina - Švicarska

1. jula u brazilskom gradu Sao Paulu odigrala se pretposljednja utakmica 1/8 finala svjetskog nogometnog prvenstva. Gledatelji su mogli pratiti susret reprezentacija Argentine i Švicarske.

1/8 finala FIFA-inog svjetskog prvenstva 2014: Argentina - Švicarska

Veći dio meča bila je borba u svim dijelovima terena. Istovremeno, u prvom poluvremenu utakmica je bila dosadan prizor. Igrači su uglavnom kotrljali loptu u sredini terena. Argentinska momčad imala je malu prednost, ali to nije vodilo do opasnih trenutaka. Švicarci su pokušali protunapad, ali ni ovo nije izgledalo opasno. Podsjećamo samo na trenutak iz prvog poluvremena - jedan od švicarskih igrača pucao je iz smrtonosne pozicije, ali golman Argentine Romero spasio je momčad.

Prvo poluvrijeme završilo je dosadnim neriješenim rezultatom bez golova.

U drugoj polovini sastanka dodali su Argentinci. Već možemo govoriti o značajnoj prevazi Južnoamerikanaca. Fudbaleri Argentine zadali su više od 20 udaraca prema protivničkom golu. Ponekad je golman spašavao Evropljane. Švajcarci su nastavili igrati u kontranapadima, ali navijači Europljana nisu vidjeli nijedan trenutak super uloge.

Regularno vrijeme utakmice završilo je neriješeno 0 - 0. Bilo je to najdosadnijih 90 minuta u doigravanju.

U produžetku su Južnoamerikanci ponovo pritisnuli, a europski tim se održao. Glavnom akcijom Argentinaca može se smatrati samo pritisak na švicarska vrata, ali nije donio rezultate.

Utakmica se u produžecima svela na neriješen gol, ali u 118. minuti Argentinci postižu gol. Angel Di Maria je nakon dodavanja Messija poslao loptu u gol. Radost Argentinaca bila je takva kao da je tim barem stigao do polufinala. To sugerira da je Messijev tim vrlo teško pobijedio u svakom meču.

Činilo se da Švajcarci nisu imali snage da se nadoknade. Međutim, u posljednjim minutama sastanka Argentinu je spasilo nekoliko centimetara. Nakon ubacivanja konja u kazneni prostor, Dzhemiley udara glavom u prazan udarac na gol Romera. Lopta je pogodila stativu. Evropljanima je dosta nedostajalo prije gola. Posljednji napad na utakmici za Europljane bio je opasan slobodni udarac u blizini argentinskog gola, ali nisu uspjeli realizirati trenutak.

Argentina se bori za prolazak u četvrtfinale nakon minimalne pobjede od 1: 0 i čeka protivnika iz para Belgija-SAD. U isto vrijeme, treba napomenuti da argentinski tim ne pokazuje najbolju igru na turniru. Kapiten Južnoamerikanaca Messi još se jednom nije pokazao u odlučujućem meču, a u nekim je trenucima igrao jednostavno loše i nedostojno titule jednog od najboljih igrača svijeta.