Koliko Traje Košarkaška Utakmica?

Sadržaj:

Košarkaška utakmica jedna je od najpopularnijih na svijetu, ali ne može svako reći koliko traje jedna košarkaška utakmica. Četvrtine, produžeci, stanke, istek vremena - njihovo trajanje je često upitno.

Koliko traje košarkaška utakmica?

Kako se računa vrijeme u košarci

Košarka je jedan od onih sportova u kojima se zadržava neto vrijeme. Sudijska štoperica radi samo kada je lopta u igri. Ako napusti teren ili postoje pauze druge prirode, vrijeme meča se zaustavlja. Odbrojavanje počinje ponovo nakon što je lopta u igri.

Sama igra podijeljena je u četiri jednake četvrtine. Mogu trajati 10 ili 12 minuta. Istovremeno, segmenti od 12 minuta trenutno se treniraju samo u Nacionalnom košarkaškom savezu (NBA), koji postoji u Sjevernoj Americi. Na svim ostalim turnirima jedna četvrtina traje 10 minuta.

Igra započinje skokom, koja se igra u središnjem krugu terena. Postoje pauze od 2 minute između četvrtina. U ovom slučaju, drugu i treću četvrtinu odvaja duga pauza - 15 minuta.

Košarkaški meč dobija ekipa sa najviše poena na kraju vremena igranja (40 ili 48 minuta, ovisno o pravilima). Ako je rezultat jednak, dodjeljuju se produžeci (dodatnih 5 minuta). Timovi igraju dok se ne utvrdi pobjednik. Ne može biti izvlačenja, pa se utroši onoliko produžetaka koliko je potrebno (jedan, dva, tri itd.).

Sve navedene brojke odnose se na neto vrijeme podudaranja. Ako uzmemo uobičajeno vrijeme, tada za košarkašku utakmicu u pravilu treba oko 1-2 astronomska sata (s stankama u igri, s pauzama, produžetcima).

Posebna pravila

Svaka momčad ima 24 sekunde za jedan napad (u NBA ligi - 32). Vrijeme se računa od trenutka kada lopta pogodi igračeve ruke, a prije nego što istekne, tim se mora riješiti košarkaške "ljuske". U suprotnom, sudija će zviždukom prekinuti napad i dodati loptu drugoj ekipi. Posjed se po pravilu završava bacanjem na protivnički prsten.

Pored toga, u prvih 8 sekundi posjeda, lopta se mora prebaciti sa vaše polovice terena na drugu stranu. A pri ubacivanju ili tokom slobodnog bacanja, lopta mora napustiti ruke košarkaša u roku od 5 sekundi. Postoji i pravilo od 3 sekunde: ovo je vremensko ograničenje da igrač bude ispod protivničkog prstena.

Evidencija trajanja igre

2006. godine Sjeverna Amerika bila je domaćin najduže košarkaške utakmice ikad. Ekipe Dukea i Sjeverne Karoline igrale su preko 58 sati ravno od subote ujutro do ponedjeljka navečer. Meč je održan posebno radi postavljanja vremenskog rekorda, a prihod od prodaje ulaznica usmjeren je u dobrotvorne svrhe.