Ko Je Postao Pobjednik Eura

U noći sa 1. na 2. jul, 14. evropsko prvenstvo u fudbalu završeno je utakmicom na stadionu Olimpiyskiy u Kijevu. Kako bi se identifikovao najbolji tim na kontinentu, na Euro 2012. odigrana je 31 utakmica, a prvak je bio upravo tim na koji je većina navijača i stručnjaka istakla prije početka turnira. Sada je španska reprezentacija trenutni nositelj i najviših nogometnih naslova na planeti - svjetski prvak i evropski prvak.

Ko je postao pobjednik Eura 2012

Španska reprezentacija započela je grupnu fazu Eura 2012. utakmicom sa istim timom s kojim je trebala održati posljednji prvenstveni sastanak - s talijanskim timom. Ta je utakmica završila neriješenim rezultatom - 10. juna u Gdanjsku timovi su u drugom poluvremenu tri minute razmjenjivali golove i odlazili u finale, svaki svojim putem, propisanim turnirskom rešetkom prvenstva. Španjolci u preostale dvije utakmice prve faze nisu dali više bodova svojim protivnicima, te su zauzeli prvo mjesto u skupini C.

U četvrtfinalnoj utakmici "crvena furija" izbacila je sa turnira svoje istočne susjede, francusku reprezentaciju, pobijedivši je rezultatom 2: 0. Sljedeći korak na putu do prvenstva najteže su dobili španski nogometaši - u polufinalu su morali igrati sa zapadnim susjedom, portugalskom reprezentacijom. Ova je utakmica jedina u prvenstvu u kojoj je bilo potrebno pribjeći izvođenju jedanaesteraca kako bi se odredio pobjednik. No, fudbalski rulet pokazao je da su sada Španjolci ne samo jaki u fudbalu, već i sretniji od bilo koje druge momčadi na ovom turniru - pobijedili su 4: 2.

Finalna utakmica s italijanskom reprezentacijom uopće nije postala bitka - snage su bile previše nejednake. Španjolci su relativno lako prolazili protivničku odbranu zbog preciznih dodavanja u prilično brzim napadima, ali nisu nastojali konstantno igrati velikom brzinom. Bili su prilično sigurni u svoju sposobnost da zaustave pozicijsku opsadu Italijana, što su pokazali u prvom poluvremenu između dva postignuta gola. U drugoj polovici utakmice, ionako jaka momčad ponovo je zaigrala bogatstvo - Italijani su bili prisiljeni igrati u manjini više od pola sata zbog povrede jednog od igrača. Španija je glavnu utakmicu Eura 2012. završila slomljivim rezultatom 4: 0 i treći put u svojoj istoriji osvojila naslov evropskog prvaka.