Kakve Su Bile Olimpijske Igre U Dolini Squaw 1960

VIII Zimske olimpijske igre održavale su se od 18. februara do 28. februara 1960. godine u američkom skijalištu Squaw Valley, koje u vrijeme nominacije za pravo domaćina igara nije bilo ni grad. Ipak, izbor MOK-a pao je na njega.

Kakve su bile Olimpijske igre u dolini Squaw 1960

Squaw Valley od samog početka nije bio pogodan za zimske olimpijske igre. Faza pripreme također je odgođena, Međunarodni olimpijski komitet čak je razmišljao o odgodi Olimpijskih igara. Kao rezultat, igre su se i dalje održavale, ali mnogi objekti nisu imali vremena za izgradnju, pa je natjecanje u nekim sportovima moralo biti otkazano. Konkretno, bobovi nisu započeli, jer nije bilo dovoljno novca i vremena za izgradnju staze.

Broj učesnika koji su došli na Olimpijske igre takođe je ostavio mnogo želja, bili su znatno manji nego na prethodnim igrama - 665 sportista iz 30 zemalja. U osam sportskih disciplina odigrano je 27 kompleta nagrada.

Himna koju je odobrio MOK prvi put je svirana na Olimpijskim igrama u dolini Squaw. Jedna od karakteristika ovih takmičenja bila je i visina terena - Squaw Valley nalazi se na nadmorskoj visini od 1889 metara, što je stvorilo dodatne poteškoće sportistima.

Natjecateljski program uključivao je biatlon, Šveđani Claes Lestanden pobijedili su u pojedinačnoj trci na 20 km. Što se tiče brzine, izgubio je od četrnaest rivala, ali je uspio pobijediti zahvaljujući preciznom šutiranju. Finac Antti Tyrväinen osvojio je srebrnu medalju, sovjetski atletičar Aleksandar Privalov bronzu.

SSSR olimpijci su se vrlo dobro pokazali u brzom klizanju, osvojivši 6 zlatnih, 3 srebrne i 4 bronzane medalje. U skijaškim skokovima nije bilo premca atletičaru iz DDR-a Helmutu Recknagelu. U muškom i ženskom umjetničkom klizanju oba su zlata pripala Amerikancima - Davidu Jenkinsu i Carol Hayes. U klizanju u paru pobjedu su odnijeli Kanađani Barbara Wagner i Robert Paul.

U hokeju su pobjedu slavili Amerikanci, drugo mjesto pripalo je Kanadi. Sovjetski hokejaši zauzeli su treće mjesto izgubivši od američke reprezentacije rezultatom 2: 3 i Kanade 5: 8. Skijaško trčanje nije bilo previše uspješno za sportiste iz SSSR-a, Maria Gusakova je osvojila jedinu zlatnu medalju u trci na 10 km. Srebro i bronza takođe su pripale sovjetskim skijašicama Ljubov Kozirjevoj i Radiji Erošini. Isti sportisti osvojili su još jednu srebrnu medalju u ekipnoj štafeti.

Prema rezultatima takmičenja, sovjetski sportisti zauzeli su prvo mjesto u ekipnoj konkurenciji, osvojivši 7 zlatnih, 5 srebrnih i 9 bronzanih medalja, a glavni doprinos pobjedi dali su klizači. Drugo mjesto zauzela je ujedinjena ekipa Njemačke u kojoj su bili olimpijci iz Njemačke, Njemačke Demokratske Republike i Zapadnog Berlina, osvojili su 4 zlatne medalje, 3 srebrne i 1 bronzanu. Treće mjesto pripalo je sportistima iz SAD-a - 3 zlatne medalje, 4 srebrne i 3 bronzane medalje.