Kakve Su Bile Olimpijske Igre 1960. U Rimu

Sedamnaeste ljetne olimpijske igre 1960. održane su u Rimu od 25. avgusta do 11. septembra. Bile su to prve ljetne olimpijske igre za Italiju, prve zimske igre u ovoj zemlji održane su četiri godine ranije u gradiću Cortina d'Ampezzo.

Kakve su bile Olimpijske igre 1960. u Rimu

Rim je izabran za glavni grad 17. ljetnih olimpijskih igara na 50. zasjedanju Međudržavnog olimpijskog komiteta u Parizu 15. juna 1955. Glavni rival Rimu bila je švicarska Lozana, ali u konačnom glasanju Rim je pobijedio rezultatom 35:24.

Večiti grad je bio izuzetno pripremljen za takmičenje, sportisti su se takmičili u 18 kompleksa. Za takmičenje su korišteni istorijski predmeti: drevna kupališta u Karakali ugostila su gimnastičare, prostirke za rvanje postavljene su u bazilici Maxentius, trasa maratona prolazila je drevnom cestom Apia do Koloseuma.

Pet i po hiljada sportista iz 83 zemlje takmičilo se za 150 kompleta medalja u 18 sportova. Ceremonije otvaranja i zatvaranja Olimpijskih igara održane su na novom stadionu Foro Italico, koji je mogao primiti 90.000 gledalaca.

Sovjetski tim je na Igre stigao sa 285 ljudi. Račun zlatnih medalja otvorila je Vera Krepkina koja je najduže skočila. Ljudmila Ševcova je pobedila u trci na 800 metara, Elvira Ozolina je osvojila zlato za bacanje koplja. Irina Press pobijedila je u trci na 80 metara, njezina sestra Tamara se istakla u bacanju kugle i bacanju diska, uzela srebro, a Nina Ponomareva dobila je zlatnu medalju.

Među muškim sportistima u reprezentaciji SSSR-a istakli su se Viktor Cibulenko (zlato u bacanju koplja), Vasilij Rudenkov (bacanje kladiva). Pyotr Bolotnikov pobijedio je u trci na 10 km, Robert Shavlakadze u skoku u vis, Vladimir Golubnichy u trci na 20 km.

Američka trkačica Wilma Rudolph uživala je ogromnu popularnost na Igrama, zaradivši zasluženo zlato. Za svoje graciozno trčanje dobili su nadimak Crna gazela. Prvi olimpijski prvak koji je predstavljao Afriku bio je maratonac Abebe Bikila (Etiopija), koji je cijelu udaljenost trčao bos.

Od naših boksera, samo je lagani Oleg Grigoriev dobio titulu šampiona. U Rimu se zvijezda popela do Cassiusa Claya, koji je s 18 godina osvojio naslov u poluteškoj kategoriji. Potom je promijenio ime u Muhammad Ali i proglašen je najvećim prvakom u teškoj kategoriji u profesionalnom boksu. Među sovjetskim rvačima, Ivan Bogdan, Avtandil Koridze i Oleg Karavaev postali su dobitnici.

Veslač Vjačeslav Ivanov osvojio je takmičenje sam, ponovivši svoj uspjeh u Melbourneu. Sovjetska kajakašica Antonina Seredina osvojila je singl i par sa Marijom Šubinom.

Sovjetski mačevaoci su se dobro pokazali. Po prvi put u istoriji Olimpijskih igara, muški i ženski tim iz folije izborili su pobjede, pojedinačni turnir osvojio je sportaš Viktor Ždanovič.

Najboljim sportistom Igara proglašen je sovjetski dizač tegova Jurij Vlasov, koji je postavio olimpijske rekorde u teškoj težini za sva tri pokreta, kao i u ukupnom klasičnom triatlonu (537,5 kg). Njegovi zapisi su istovremeno postali i svjetski. Laganom rukom Jurija, put do ove titule otvoren je za Vasilija Aleksejeva, Leonida Žabotinskog i Andreja Čemerkina.

Ovo je bila prva olimpijska igra koja je dobila punu televizijsku pokrivenost. Izravni prenosi emitirani su u 18 evropskih zemalja, s malim zakašnjenjem zbog vremenske razlike u SAD-u i Kanadi.

Na Igrama su postavljena 74 olimpijska rekorda, od kojih je 27 premašilo svjetske rekorde. Sovjetska reprezentacija zadržala je vodeću poziciju na neslužbenom ekipnom turniru, osvojivši 103 medalje, od kojih 43 zlatne. Drugo mjesto pripalo je američkom timu (71 nagrada, 34 zlatne medalje). Treća je bila ujedinjena ekipa Njemačke (FRG i DDR), koja je dobila 42 medalje (12 zlatnih).