Ljetne Olimpijske Igre 1960. U Rimu

17. letnje olimpijske igre održane su u Rimu 1960. godine od 25. avgusta do 11. septembra. Četiri godine ranije, talijanska pokrajina Cortina d'Ampezzo već je bila domaćin Zimskih olimpijskih igara, ali ljeto je održano prvi put, pa su Talijani dočekani s velikim entuzijazmom.

Ljetne olimpijske igre 1960. u Rimu

Ljetnim olimpijskim igrama 1960. prisustvovalo je 5338 sportista iz 83 zemlje. Olimpijski plamen upalio je 18-godišnji trkač Giancarlo Paris, koji je izabran za pobjednika krosa, održanog među mladim talijanskim sportistima. Predsjednik Italije Giovanni Gronchi održao je govor na ceremoniji otvaranja Igara.

Prema rezultatima XVII Ljetnih olimpijskih igara, reprezentacija SSSR-a zauzela je prvo mjesto po broju nagrada u ekipnoj klasifikaciji. Sportisti iz Sovjetskog Saveza osvojili su 43 zlatne, 29 srebrnih i 31 bronzanu medalju. Drugo mjesto pripalo je olimpijcima iz SAD-a - 34 zlatne medalje, 21 srebrna medalja i 16 bronzanih medalja. Domaćini Olimpijskih igara popeli su se na treću stepenicu, osvojivši 13 zlatnih, 10 srebrnih i 13

bronzane nagrade, što je bio nesumnjivi uspjeh italijanskih sportista.

Na Olimpijskim igrama u Rimu sovjetski sportisti su se pokazali vrlo dobro, osvojivši 15 od 16 medalja u umjetničkoj gimnastici. Gimnastičarka Larisa Latynina dobila je 6 nagrada - tri zlatne, dvije srebrne i jednu bronzanu.

Dizači tegova koji su predstavljali Sovjetski Savez su se odlično pokazali. Jurij Vlasov proglašen je najboljim sportistom godine. Tokom takmičenja postavio je olimpijske rekorde u sva tri pokreta za sportiste teške kategorije. Čisto u trzaju i višeboju, njegovi rekordi bili su i svjetski rekordi.

Veslač Vjačeslav Ivanov ponovio je svoj uspjeh u Melbourneu, osvojivši zlatnu medalju samostalno. Naši drugi veslači takođe su bili uspješni. Oleg Golovanov i Valentin Boreiko iz Lenjingrada prvi su završili udaljenost u dvorednom veslanju. Moskovljanka Antonina Seredina osvojila je dvije zlatne medalje u kajaku. Kanuisti iz Bjelorusije Leonid Geishtor i Sergey Makarenko pobijedili su u trci na 1000 metara.

Najbolje u atletici u atletici među ženama bile su: Ljudmila Ševcova (Dnjepropetrovsk) - u trci na 800 metara; Irina Press (Lenjingrad) - 80 metara s preponama; Vera Krepkina (Kijev) - skok u dalj; Tamara Press - bacanje kugle; Nina Ponomareva - bacanje diska; Elvira Ozolina - bacanje koplja. Bez izuzetka, svi sovjetski sportisti koji su osvojili Olimpijske igre postavili su nove olimpijske rekorde.

Ceremonija zatvaranja Ljetnih olimpijskih igara 1960. u Rimu održana je u prisustvu 90.000 gledalaca koji su barjaktare pozdravili zastavama zemalja učesnica događaja. Oproštajni govori, vojni orkestar, svečani marš, polagano gašenje olimpijskog plamena - tako su Olimpijske igre u Rimu ušle u istoriju.