Kako Je Bilo Na Olimpijskim Igrama 1952. U Oslu

1952. godine u Oslu su održane VI Zimske olimpijske igre. Italijanski grad Cortina d'Ampezzo i Lake Placid (SAD) takođe su se borili za pravo da ih zadrže, ali članovi MOK-a odlučili su ne u svoju korist. Sportisti iz SSSR-a nisu sudjelovali na Olimpijskim igrama, jer se vlada pribojavala preniskih rezultata, što bi moglo negativno utjecati na reputaciju zemlje.

Kakve su bile Olimpijske igre 1952. u Oslu

Na VI zimskim olimpijskim igrama u Oslu odigrana su samo 22 kompleta medalja u 8 sportova. Konkretno, održana su natjecanja u bobu, brzom klizanju i alpskom skijanju, skijaškom trčanju, umjetničkom klizanju, hokeju na ledu, skakanju i nordijskoj kombinaciji. Kostur je isključen iz programa zimskih igara.

Zanimljivo je da su najbolji nastup na Olimpijskim igrama u Oslu imali domaćini Norvežani. Upravo su oni uspjeli osvojiti najveći broj nagrada, uključujući 7 zlatnih, 3 srebrne i 6 bronzanih medalja. Amerika je bila na drugom mjestu. Sportisti iz Sjedinjenih Država dobili su 4 zlatne, 6 srebrnih i 1 bronzanu medalju. I na kraju, na trećem mjestu bili su sportisti iz Finske, koji su osvojili 3 zlatne, 4 srebrne i 2 bronzane medalje.

Pored gore navedenih sportova, program Zimskih olimpijskih igara 1952. godine obuhvaćao je i demonstrativna takmičenja u hokeju na loptu. Prisustvovali su im sportisti iz Švedske, Norveške i Finske. Pobjednik turnira bila je Švedska koja je u glavnim sportovima osvojila samo 4 bronzane medalje i niti jednu srebrnu i zlatnu medalju, tako da su švedski sportisti mogli da obraduju svoje sunarodnike. Drugo mjesto na bandy turniru zauzela je Norveška, a treće Finci.

Zimske olimpijske igre 1952. imale su nekoliko zanimljivih karakteristika. Najvažnije od njih bilo je održavanje takmičenja u skijaškom trčanju za žene. Tada su sportisti prvi put u istoriji olimpijskog pokreta mogli da se dokažu ne samo u alpskom skijanju, već i u trkama od 10 km. Štoviše, u Norveškoj su energično protestirali protiv primanja žena na ova takmičenja, ali u ovom pitanju nije uzeto u obzir mišljenje predstavnika zemlje koja je bila domaćin Olimpijskih igara.

Skijaškom trčanju prisustvovalo je 20 sportista iz 8 zemalja. Finski skijaši najuspješnije su nastupili: dobili su sve tri medalje. Prvo mjesto zauzela je Lidia Viderman, drugo - Mirja Hietamies, a treće - Siiri Rantanen. Generalno, prema rezultatima takmičenja, prednjačili su skijaši iz Finske, Švedske i Norveške, ostavljajući svoje rivale iz drugih zemalja daleko iza sebe.